Türkiye İMSAD'dan S&P yorumu: Hatalı bir karar

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, Türkiye'de ekonomik dengelerin yerin olduğu bir dönemde S&P'nin aldığı kararın yanlış olduğunu belirterek: "Kararın değiştirilmesi gerek..." dedi.

Türkiye İMSAD'dan S&P yorumu: Hatalı bir karar

Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat malzemeleri sanayiinde de tüm fabrikaların üretime devam ettiği bir dönemde S&P'nin aldığı not indirimi kararını eleştiren Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fithi Hinginar: "Şu anda hiçbir değişiklik ya da olumsuz bir tablo söz konusu değil. Bu bakımdan S&P’nin de Türkiye için açıkladığı karar yanlıştır ve değiştirilmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu. 

S&P'nin kararı sorunlu
Hinginar, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonrakı günden itibaren fabrikaların çalışmalarını sürdürdüğünü ve kayda değer bir noralleşme adımı attıklarına dikkat çekerek, S&P'den bu kadar hızlı ve kötü bir girişim beklemediklerininin altını çizdi. Açıklamasında, uluslararası kuruluşların güvenilir bilgiler üzerinde güvenilir şekilde not vermesi gerektiğini de hatırlatan Hinginar: 

Türkiye İMSAD'dan S&P yorumu: Hatalı bir karar

"Aradan geçen 10 günün ardından şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu yanlış alınmış bir karardır. Panikle alınan bu kararın gözden geçirilmesi lazım. S&P’nin derhal Türkiye’nin 10 günde geldikleri noktayı görmesi ve kararı geri alması gerekir" şeklinde konuştu.

S&P'nin güvenirliği için gerekli
Hinginar, söz konusu kararın S&P'nin kendi güvenirliğini sağlamak açısından da gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek: "Türkiye bugün notu düşecek bir seviyede değil. Gerek finansal sonuçlar gerek ülkenin genel durumu bunu teyit etmektedir. Bu tür davranışlar, kredi derecelendirme kuruluşlarına olan güvenin sarsılmasına yol açıyor." dedi.