Türkiye İMSAD'dan uluslararası işbirliği

Türkiye İMSAD, çevresel sertifikasyonda dünya lideri kuruluşlar UL Environment ve IBU ile stratejik işbirliği protokolü imzaladı

Türkiye İMSAD'dan uluslararası işbirliği

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), çevre sertifikasyonları konusunda dünyanın lider kuruluşları olan UL Verification Services Inc. ve IBU (Institut Bauen und Umwelt e.V.) ile iki ayrı stratejik işbirliği protokolü imzaladı

Çevre Ürün Sertifikalarında IBU amblemi
Bugüne kadar Türkiye’de alınan Çevresel Ürün Sertifikaları’nın çoğunda da IBU amblemi yer alıyor. UL Environment ise, ‘Etiketleme ve Belgelendirme’ işlemlerinin yanı sıra; VOC İçerik ve Emisyon Testi, GreenGuard Sertifikası, Sağlık Ürün Deklarasyonu ile yerel malzeme ve geri dönüştürülmüş içerikleri gibi ‘Çevresel İddiaların Onaylanması’ konularında uluslararası alanda hizmet veriyor.

Fethi Hinginar: “Türkiye İMSAD sürdürülebilir üretime rehberlik ediyor.”
İnşaat malzemesi sanayinde sürdürülebilirliği, yaşam kalitesi olarak gördüklerini söyleyen Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, geçen yıl dünyada ilk defa sektörel bir sivil toplum kuruluşu olarak Küresel Raporlama Girişimi’nin (GRI), ‘G4 rehberi’ kapsamında ‘Sürdürülebilirlik Raporu’ hazırladıklarını belirtti. Hinginar, düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, sektörün doğru gelişimi için çalışmalar yürüten Türkiye İMSAD olarak, alanlarında dünya lideri olan IBU ve UL Environment ile işbirliğine gitmekten ve böylece sürdürülebilir üretime rehberlik etmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Türkiye İMSAD’ın bu işbirliğiyle sektörü geleceğe taşıyacak önemli bir misyon daha üstlendiğini kaydeden Fethi Hinginar, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürdürülebilir malzemelerin kullanımına ve belgelenmesine talep artmaktadır.  Sektörün çatı örgütü olarak, ülkemizde ihtiyacın karşılaması ve pazarın düzenlemesi için bu alanda da hizmet vermeyi görev biliyoruz” dedi. Hinginar, sözlerine şöyle devam etti:

“Çevre etiketleri ve beyanlarının amacı, insan sağlığını olumsuz etkilemeyen, aynı zamanda çevreye daha az zarar veren ürünlere arz ve talebi teşvik etmek ve bu yolla çevresel iyileşme sağlamaktır. Çünkü binaların sürdürülebilirliği bugün artık büyük ölçüde kullanılan malzemelerin çevresel ve sağlık performansına bağlıdır. İşbirliği yaptığımız kuruluşlar UL Environment ve IBU, konularında dünyanın önde gelen belgelendirme kuruluşlarıdır. İnanıyoruz ki, gerçekleştirdiğimiz bu işbirlikleri firmalarımıza rekabet üstünlüğü kazandıracak ve ülkemizin ihracattaki başarısını destekleyecektir.”