Türkiye İMSAD'ın ihracat hedefinde Afrika var

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, ihracat pazarındaki daralmayı Afrika hamlesiyle aşmayı planlıyor

Türkiye İMSAD'ın ihracat hedefinde Afrika var

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği-Türkiye İMSAD, inşaat malzemeleri sektöründeki daralan pazarın aşılması yolunda Afrika gezilerine başladı. Yeni pazar bulma girişiminde ilk durak Kamerun oldu. Türkiye İMSAD'ın ikinci durağı Kenya olacak

İMSAD Afrika'yı gözüne kestirdi
Türkiye İMSAD'ın Afrika Buluşmaları kapsamında gerçekleştirdiği Kamerun gezisine, inşaat malzemeleri sektörünün ve İMSAD'ın önemli üyeleri katıldı. Afrika ülkelerinin daralan ihracat pazarının geliştirilmesinde taşıdığı öneme dikkat çeken İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, üretim ve ihracat odaklı büyümenin ülke ekonomisine büyük katkı sunacağını belirtti. 

Kamerun'un merkezi konumu
Batıda Nijerya, doğu ve güneyde ise Orta Afrika'nın büyük pazarlarına erişmek açısından Kamerun'un büyük  önem taşıdığının altını çizen Hinginar, 

"Kamerunlu girişimciler, aynı zamanda komşu Kongo Cumhuriyeti, Gabon ve Ekvator Ginesi’nde de ciddi bir ekonomik güç olarak varlık gösteriyorlar. Bugün Kamerun’un toplam ticaretinin yaklaşık yüzde 60’ı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirilmektedir. Ayrıca 1998 yılında, Kamerun’un da üyesi olduğu Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (CEMAC) ülkelerinde yapılan yasal değişiklikle üye ülkeler arasında gümrük vergileri kaldırılmıştır. Tüm bu verileri ele aldığımızda Kamerun’a gerçekleştirdiğimiz heyet, Afrika’daki pazar payımızı artırabilmemiz için önem arz etmektedir.” dedi. 

Türkiye İMSAD Dış Ticaret Komitesi Başkanı Ahmet Demirtaş da, Kamerun gezisi sırasında Türkiye'de üretilen inşaat malzemelerine hiç rastlamadıklarını belirtti. Demirtaş, gerçekleşecek girişimlerle birlikte Afrika pazarına güçlü ve hızlı bir giriş yapmayı planladıklarını vurguladı.