''Türkiye İyi Gelecek'' konferansında faiz indirimi değerlendirildi

Bloomberg HT'nin düzenlediği ''Türkiye İyi Gelecek'' konferansına katılan Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, son dönemdeki faiz indirimini değerlendirdi

''Türkiye İyi Gelecek'' konferansında faiz indirimi değerlendirildi

Bloomberg HT'nin düzenlediği ''Türkiye İyi Gelecek'' konferansına katılan Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, son dönemdeki faiz indirimini değerlendirdi. 

Bloomberg HT'nin Çırağan Sarayı'nda düzenlediği “Türkiye İyi Gelecek” konferansının ''Gayrimenkulde Yeni Dönem'' oturumuna Ağaoğlu Şirketler Grubu, Artaş İnşaat, Dumankaya İnşaat ve Ege Yapı katıldı. 

Hasan Rahvalı: Kampanyamız çok iyi geçti

“Kampanyamız çok iyi geçti” diyen Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, “Arz talep dengesinden dolayı bir fazlalık söz konusu değil” diyerek sözlerine devam etti. Ertelenen konut talebini realize olduğunu belirten Rahvalı, kampanyalı satışlardan 1 milyar dolara yakın bir hasılat edildiğini belirtti. Rahvalı, tapu alım ve satımında harçların yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. Ağaoğlu şirketler grubu CEO'su "Yüzde 2 alana yüzde 2 satana harç tahakkuk ediliyor. Bu rakam çok yüksek. Hiç değilse yüzde 1'e indirilmeli" dedi. 

Ali Dumankaya: Fiyat artışı yapmadık

Aynı oturumda konuşan  DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, '' “Kampanyayı GYODER olarak 15 Ekim'e kadar uzattık, kesinlikle fiyat artışı yapmadık” dedi.“Sosyal Konutta kamunun yapabileceği önemli işler var” diyen Ali Dumankaya, “İlk kez konut alacaklara farklı davranmamız lazım” şeklinde görüş bildirdi.

Süleyman Çetinsaya: Halkımızın konut sahibi olması zor

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Ağustos ayında başlatılan kampanyanın verimli olduğunu ifade etti. Çetinsaya, gayrimenkul sektörünün Türkiye'nin halen yüzde 60'ına erişemediğini çünkü söz konusu tüketicilerin ekonomik durumunun olmadığını ifade etti.  "Halkımızın konut sahibi olması çok zor" diyen Çetinsaya, hükümetin projelerinde ekonomik açıdan zayıf olan kişilere öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye'nin her yıl 1 milyon konuta ihtiyacı olduğunu açıkladı. Çetinsaya, 2016'da yabancıya konut satışının çok iyi geçmediğinin de altını çizdi. 

İnanç Kabadayı: İnşaatçının hammadesi arsadır

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, gayrimenkulde uygulamaya giren faiz indirimiyle birlikte geçen yıllara göre satışlarda yüzde 200-250 oranında bir artış olduğunu söyledi. Yabancı yatırımcıyı ülkemize çekilebilmek için marka şehirlerin artırılması gerektiğini ifade eden Kabadayı, İstanbul dışında da marka şehirler yaratılması gerektiğini belirtti. "İnşaatçının hammaddesi arsadır" diyen kabadayı "Ana stratejimiz ucuz arsa üretmek olmalı" dedi.