Türkiye kiracılıktan kurtuluyor!

İtalya'nın Milano kentindeki Türkiye Başkonsolosluğu, 76 yıllık kiracılıktan kurtuluyor. Başkonsolos Aylin Sekizkök, İtalya'daki finansal krizi fırsata çevirmeyi sürdüren Türkiye'nin, neredeyse yarı fiyatına yeni bir hizmet binası satın aldığını söyledi

Türkiye kiracılıktan kurtuluyor!

8 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en uzun durgunluğunu yaşayan İtalya, son 4 yıldır dünyaca ünlü markalarını ve gayrimenkulünü yabancı yatırımcıların eline teslim ediyor. Buradaki krizi fırsata çeviren ülkeler arasında, son yıllardaki ekonomik istikrarıyla adından söz ettiren Türkiye de yer alıyor.

DHA’dan Esma Çakır’ın haberine göre Venedik'teki San Clemente Adası ve üzerindeki resort otel ile 150 yıllık çikolata, şekerleme ve dondurmanın geleneksel markası Pernigotti ve Lumberjack gibi önde gelen kuruluşları Türk firmaları aldı. Kalebodur, Borusan, Şişecam, Alarko ve İSKO gibi önde gelen markalar da, bu ülkede yaptıkları yatırımlarla göz dolduruyor. 

Kriz son olarak, halihazırda bir iş hanındaki katlardan birinde hizmet veren Türkiye'nin Milano Başkonsolosluğu'na müstakil bir hizmet binası kazandırdı. 
Kentin merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan, prestijli bir muhitte yer alan Canova Caddesi'ndeki yaklaşık 2000 metrekare büyüklüğündeki binanın yapımı 1906 yılına tarihleniyor. Bir buçuk sene öncesine kadar, artık İtalya'da faaliyetlerini durdurma kararı alan bir Alman bankasının kullandığı bina, yaklaşık 13 milyon euro bedel biçilerek satışa sunuldu. Ne var ki, mevcut finansal krizin etkisiyle bir süre kendisine alıcı bulamayan bina, yapılan pazarlıklar sonucunda Aralık ayında nihayet Türkiye Cumhuriyeti'nin bir mülkü oldu. Konsolosluk bölümü için gerek olmasa da, rezidansa dönüştürülecek olan üst kattaki tadilatın ardından, gelecek senenin ilk yarısında bu binada hizmet verilmeye başlanması planlanıyor. 

"Büyükelçi Akil'in de çok emeği oldu" 
Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök, 1938 yılında kurulmuş olan Milano Başkonsolosluğu'nun, Avrupa'daki en eskilerden biri olduğuna dikkat çekerek, “O zamandan beri de hem ofis hem rezidans olarak kiradaymışız. İlk defa devlet malı bir çalışma düzenine geçmiş olacağız. Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle binada onarım yapılıp, ihtiyaçlarımıza uygun hale getirildikten sonra en kısa zamanda vatandaşlarımıza burada hizmet vermeye başlayacağız" dedi. Binanın satın alınmasında, geçtiğimiz ay Paris'te göreve başlayan Roma eski Büyükelçisi Hakkı Akil'in katkısının da büyük olduğuna değinen Sekizkök, “Ona da şükran borçluyuz. Her aşamada devreye girdi; Ankara'da süreci çok kolaylaştırdı, burada pazarlıklarda devreye girdi" diye konuştu. 

"Vatandaşlarımızı rahat ettireceğiz" 
Vatandaşları ilgilendirecek çok güzel planları olduğunu dile getiren Sekizkök bunları ise, "Vatandaşlarımızla bir araya gelip, toplantılar yapabileceğimiz çok amaçlı bir toplantı salonu düzenliyoruz. Büyük bir resepsiyon alanı olacak, bahçemizde güzel havalarda vatandaşlarımızla etkinlikler düzenleyeceğiz. Çocuk alanı olacak bekleme salonunda ve böylece çocuklu annelerimiz burada rahat edecek. Dört dörtlük, çok modern bir başkonsolosluk hizmet binası hazırlamak istiyoruz" diye anlattı. 

Dağınık şekilde bulunan ataşelikleri de bir araya toplayacak olan bina, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı kuzeyden gelen trenlerin durduğu Cadorna Tren İstasyonu'na 10 dakika yürüme mesafesinde iken, aynı zamanda kentin merkezindeki limitli trafik uygulamasının da dışında kalıyor. Bu nedenle konsolosluğa gelenlerin rahatlıkla araçlarını park etmeleri de mümkün olacak. 

"İtalyanlar Türkiye'nin yatırımlarından çok memnun"
İtalya'daki krizi fırsata çevirme konusunda Türk hükümetinin öncü rol oynadığını belirten Sekizkök, “Hem emlak hem de markaların satışı bakımından İtalya'daki piyasa şu an çok uygun. İtalya, satın almaya, yabancı yatırımcıları çekmeye çok elverişli hale geldi son dönemde. İşte bunun öncülüğünü yapanlardan biri de biz olduk. Aslında gerçek değerinin çok altına, neredeyse yarı fiyatına bir bina satın almış olduk. Bizimle beraber bu piyasayı görüp, krizi fırsata çevirmek isteyen Türk firmaları da Kuzey İtalya'da oldukça aktif" şeklinde konuştu. Türkler için İtalya'nın, son derece hareketli ve verimli bir dönemde olduğunun altını çizen Sekizkök, “İtalyanlar da çok memnun bundan ve bu süreci; Türklerin gelişini teşvik etmek istiyorlar. Türk yatırımcılar gelsin diye sürekli İtalya'da toplantılar düzenliyorlar. Ya da tam tersi Türkiye'de yatırım fırsatları toplantıları yapılıyor" diye sözlerini sürdürdü.