Türkiye konut fiyat artışında 6. sırada

Cushman&Wakefield tarafından yapılan araştırma, 2015 yılı sonunda Türkiye'nin konut fiyatlarının en çok yükseldiği 6. ülke konumunda bulunduğunu gösterdi.

Türkiye konut fiyat artışında 6. sırada

Cushman&Wakefield tarafından gerçekleştirilen araştırma, konut fiyat artışında Türkiye'nin, dünya ülkeleri içinde 6. sırada yer aldığını gösterdi. Araştırma, 2015 yılı sonu itibarıyla, son bir senelik artış hızlarının ölçümünden hareketle oluşturuldu. 

Türkiye konut fiyatlarındaki artışta 6. sırada
IMF verilerinden hareketle oluşturulan araştırmaya göre listenin ilk üç sırasında Katar, Yeni Zelanda ve Hong Kong yer aldı. Konut fiyatlarının en önemli oranda düşüş kaydettiği ülkeler listesinin ilk sırasında Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ukrayna yer aldı. Bu ülkelerdeki düşüş yüzde 30'lar düzeyine ulaştı. 

Türkiye'de konut fiyatlarının en hızla arttığı kentler sıralamasında ise liderliği İstanbul, Adana, Yalova ve Antalya elde etti. Araştırmaya göre konut satış fiyatları ile kira artış oranları arasındaki en büyük fark, Isparta, Kahramanmaraş ve Sinop'ta yaşandı.  

 

Türkiye konut fiyat artışında 6. sırada

 

Artışlarda Kentsel Dönüşüm faktörü
Araştırmada İstanbul'daki en yoğun fiyat artışının da Kadıköy, Sarıyer, Zeytinburnu, Maltepe ve Fatih gibi ilçelerde yaşandığı belirtilirken,kimi noktalarda yüzde 100'e yakın biçimde yaşanan artışların altında Kentsel Dönüşüm'ün etkisinin bulunduğu vurgulanıyor.

Artan fiyatlar ve ekonomi için risk faktörü
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, konut piyasasının Türkiye ekonomisi için bir tehdit oluşturmadığını belirterek:"Türkiye’de konut kredilerinin GSMH’ye oranı yüzde 6 seviyelerinde. Bu oran dünyada ortalama yüzde 50-60 civarında bulunuyor..." ifadelerini kullandı.