Türkiye konut fiyat artışında zirvedeki yerini koruyor

Dünyanın en önemli gayrimenkul şirketlerinden İngiliz Knigt Frank, küresel emlak fiyat artış raporunu yayınladı. Raporda Türkiye ilk sırada yer aldı

Türkiye konut fiyat artışında zirvedeki yerini koruyor

Türkiye konut fiyatlarının en hızlı biçimde yükseldiği ülkeler listesinin başında yer almayı sürdürüyor. İngiltere merkezli Knight Frank tarafından yayınlanan "Küresel Emlak Fiyatı Artış Raporu"nda Türkiye, ilk sırada yer aldı. 

Konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke: Türkiye
Knight Frank gayrimenkul şirketi tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'yi Yeni Zellanda'nın takip edildiği görülüyor. Diğer tarafan Türkiye için konut fiyat artışının da yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki döneme kıyasla gerileme yaşandığı kaydediliyor. Rapora göre, yılın ilk çeyreğindeki artış hızı yüzde 19 iken, ikinci çeyrekte bu hız yüzde 14'e gerilemiş durumda...

 

Türkiye konut fiyat artışında zirvedeki yerini koruyor

 

Gerçek fiyat artış sıralaması
Knight Frank Gayrimenkul'ün 2016 Yılı İkinci Çeyrek dönemine ait "Küresel Emlak Fiyatı Artış Raporu'nda" ayrıca gerçek fiyat artış kriterine göre ülkelerin konumları da belirlendi. Bu kategoride Türkiye listenin 13. sırasında yer aldı. 

REIDIN-GYODER tarafından hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi de Türkiye'de konut fiyatlarındaki yükselişin sürdüğünü göstermişti. Endeks, Temmuz ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut fiyatlarının yüzde 6.05 oranında artış kaydettiğinin altını çizdi. Diğer taraftan bir önceki aya kıyasla yüzde 0.26'lık düşüş kaydedilmişti.