Türkiye konuta, Avrupa'dan farklı bakıyor

Avrupalılar ile Türkiyeli konut yatırımcılarının satın alma stratejilerini masaya yatıran bir araştırma, Avrupalıların tercihini müstakil evden yana kullandığını belirledi.

Türkiye konuta, Avrupa'dan farklı bakıyor

Türkiye'deki konut alıcısı ile Avrupalıların bakış açısını karşılaştıran bir araştırma, farklı beğeni ve görüşlerin satın alma stratejileri üzerinde ciddi bir etkide bulunduğunu ortaya koydu. Re/Max ve Marketagent.com tarafından, 8 bin 500 denek üzerinde yapılan araştırma, Türklerin yatırımda apartman dairesini, Avrupalıların ise müstakil evleri tercih ettiğini vurguladı.

Türkiyeli ve Avrupalı yatırımcının konut bakış açısı
Avrupa'nın 16 ülkesinden toplam 8 bin, Türkiye'den ise 500 denek üzerinde yapılan araştırmanın en ilgi çekici sonuçlarından biri kendi evinde oturan denek oranının Türklerde yüzde 53.8, Avrupalılarda ise yüzde 35.8 düzeyinde gerçekleşmesi oldu. Türkilerin apartman dairesine yatırım yapma eğilimine karşı Avrupalılar daha çok müstakil ev alımına yönelirken, apartman dairesinde oturan Türklerin yüzde 50'lik kısmı ise müstakil evde oturma isteği taşıyor.

Türkiye'de en çok hangi ülke vatandaşlarına konut satılıyor? Öğrenmek için tıklayın...

Araştırmanın çarpıcı sonuçları
Re/Max ile Marketagent.com tarafından yapılan araştırmadan çıkan bazı çarpıcı sonuçlar ise şu şekilde:

- Türkler için balkon "olmazsa olmaz" özelliği taşıyor. Bu kategoride Türkler yüzde 79.6 düzeyine ulaşıyor. Avrupalılarda ise en yüksek zorunluluk düzeyi "kişiye" ait bir oda vurgusu oluşturuyor. Bu kategoride Avrupalıların oranı yüzde 59.4 düzeyinde. Balkon, Avrupalılar açısından en son sırada yer alıyor.

- Türkiye'de yalnız yaşayan denek oranı yüzde 3 düzeyinde. Avrupa'da en yüksek orana ise yüzde 35 ile Finlandiya'da ulaşılıyor. Avrupalıların yüzde 62'si partneriyle aynı evi paylaşıyor. Ortalama yalnız yaşama oranı ise yüzde 15...

- Araştırmanın en ilgi çekici sonuçlarından biri de Avrupalılar ile Türklerin yaşamları boyunca ortalama 4 kez taşınıyor olması. Türkler en sık 40-60, Avrupalılar ise 35-45 yaşları arasında ev değiştiriyor.

- Türklerin kazancının yüzde 39'ü barınmaya gidiyor. Avrupalılarda ise bu oran yüzde 41 düzeyinde. Avrupalıların yüzde 85'i ülkelerinde barınmanın çok pahalı olduğundan şikayet ederken, bu oran Türkiye'de yüzde 90'lar düzeyinde.