Türkiye LEED Sertifika'da 9'ncu oldu!

ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) bugün, dünyanın en yaygın kullanılan ve tanınan yeşil bina sınıflandırma sitemi olan LEED kapsamında, bu yıl ikincisini yaptığı en iyi 10 ülke sıralamasında, Türkiye'nin dokuzuncu sırada olduğunu duyurdu

Türkiye LEED Sertifika'da 9'ncu oldu!

ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) bugün, dünyanın en yaygın kullanılan ve tanınan yeşil bina sınıflandırma sitemi olan LEED kapsamında, bu yıl ikincisini yaptığı en iyi 10 ülke sıralamasında, Türkiye'nin dokuzuncu sırada olduğunu duyurdu. 

TGBC (Türkiye Yeşil Bina Konseyi - ÇEDBİK) kurucusu Dr. Duygu Erten, Konsey'in 2007'de kuruluşundan bu yana yeşil binalardaki artışın bugün sürdürülebilir bir gelecek için umut verici olduğunu söyledi.

USGBC CEO'su ve Kurucu Başkanı Rick Fedrizzi bu konuda şunları söylemiştir: “Türkiye, kendisini yeşil bina ve sürdürülebilir tasarım açısından bir yenilik merkezine dönüştürmektedir. Yeşil binalar insanlar ve geride bıraktığımız kolektif mirasımızla ilgilidir. Türkiye’nin yeşil bina hareketinin önemli bir merkezi olarak yükselişi, Türk toplumunun kendimiz ve çevremiz için daha iyisini yapabileceğimize ve çocuklarımıza daha iyi bir miras bırakabileceğimize inandığını göstermektedir."

 

Türkiye LEED Sertifika'da 9'ncu oldu!

 

2014 yılında Türkiye’de sertifikalandırılan önemli bazı proje örnekleri şunlardır:
Antakya: Palladium Antakya Alışveriş Merkezi, LEED Altın
İstanbul: Rönesans Tower, LEED Platin
Konya: Konya Bilim Merkezi, LEED Altın
İstanbul (Maslak): Spine Tower, LEED Altın
İstanbul: Torun Tower, LEED Altın