Türkiye Minamata sözleşmesine imza attı

Türkiye, civa kaynaklı çevre kirliliğinin küresel ölçekte önlenebilmesine ilişkin olarak Birleşmiş Milletler Çevre Programı literliğinde hazırlanan Minamata Sözleşmesi'ne imza attı

Türkiye Minamata sözleşmesine imza attı

Birleşmiş Milletler temasları kapsamında New York’ta bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Minamata Sözleşmesi’ne imza attı. Cıva kaynaklı çevre kirliliğinin küresel ölçekte önlenebilmesine ilişkin çabalara katkı sağlanması için Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) liderliğinde "Cıvaya İlişkin Minamata Sözleşmesi" hazırlandı. Sözleşme; 2010-2013 döneminde nihai hale getirildi ve bugüne kadar 101 devlet ve Avrupa Birliği tarafından imzalandı.

Civalı ürünlerin ticaretine düzenleme
Sözleşme; cıva kullanılan, salınan ya da yayılan ürünler, prosesler ve endüstriler ve bunların cıva içeren atıkları için bazı kontrol ve azaltım tedbirleri içeriyor.

Sözleşme kapsamında, ülkelerin; 2020 yılına kadar bazı cıva içeren ürünlerin üretim, ithalat ve ihracatını yasaklamaları ve bunlara ilişkin atıklarını etkin bir şekilde bertaraf etmeleri zorunlu hale getiriliyor.

Civa Kirliliği
Sözleşme kapsamında ayrıca; kullanılan cıva miktarını ve salımlarını azaltmaya yönelik stratejilerin oluşturulması, büyük endüstriyel tesislerden kaynaklanan emisyonların ve salımların azaltılması için belirli zamanlar dahilinde yeni açılacak tesislerde "Mevcut En İyi Teknolojilerin" kullanılması ve mevcut tesislerde ise belirli bir plan çerçevesinde emisyonların azaltılması zorunlu hale getirilecek.

Sözleşme Türkiye'ye ne getirecek
Minamata Sözleşmesi; gelişmekte olan ülkeler ile ekonomisi geçiş halindeki ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirebilmelerini desteklemek için bir teknik ve finansal mekanizma oluşturuyor. Sözleşme’nin temel finansman kaynağı Küresel Çevre Fonudur. Gelişmekte olan ve ekonomisi geçiş sürecindeki ülkelere Sözleşme’nin uygulanmasını sağlamak üzere bu fondan finansman desteği verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce imzanın ardından yaptığı açıklamada: “Minamata sözleşmesi tüm dünyada çevrenin korunması açısından hayati önemi sahip. Ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olsun” dedi