Türkiye MIPIM 2014'te onur ülke olarak yer alıyor

Gayrimenkul sektörünün uluslararası fuarı olan MIPIM’de Türkiye, Brezilya ve Rusya ile birlikte onur ülke olarak bulunuyor

Türkiye MIPIM 2014'te onur ülke olarak yer alıyor

13 Mart 2014 / emlakwebtv
Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul ve ticaret fuarı olan MIPIM bu yıl da uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler, otel zincirlerini bir araya getirdi. Türk ekonomisinin artan gücü ve Türk şirketlerinin büyüme hızının artışı nedeniyle Türkiye fuarda Rusya ve Brezilya ile birlikte Onur Ülke olarak yer alıyor.

İTO ve ATO fuarda heyetle yer alıyor
Türkiye’den 20 standın yer aldığı fuara 450 kişi de münferit olarak katılıyor. İTO ve ATO ise fuarda heyetle yer alıyor. Nef’in açılış kokteyline sponsor oldugu fuarda binlerce yönetim kurulu başkanının ziyaret ettiği Investor Club’ın sponsoru ise Türkiye. Fuar alanında bir çok yerde de Türkiye’nin tanıtımları yapılıyor.

Fuarın Onur Ülke Türkiye açılışını Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, ATO Başkanı Salih Bezci, JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, TC. Marsilya Başkonsolosu Deniz Erdoğan Barım birlikte gerçekleştirdi.

Çağlar: “İstanbul’a gelen yatırımcı 1 günde işine başlayacak”
Fuarda basın toplantısı düzenleyen İTO Başkanı İbrahim Çağlar; İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul’a yatırım yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu vurguladı. Çağlar, “İstanbul’a yatırım yapmak, iş yapmak için gelene kapımız sonuna kadar açık. İstanbul’a gelen her yatırımcıya şirketini sadece 1 günde tescil ettirip faaliyetlerine başlamasının sözünü ben İstanbul Ticaret Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak veriyorum” dedi.

2013 yılında Türkiye’ye yapılan 3 milyar dolardan fazla yabancı gayrimenkul yatırımının önemli bölümünün İstanbul’a geldiğini belirten Çağlar, “Gayrimenkul sektörü İstanbul’da çok büyük fırsatlar sunuyor. İstanbul’da son 10 yılda sadece yerel yönetim kaynaklarından yapılan yatırım tutarı 30 milyar doları geçti” dedi.

İbrahim Çağlar, Türkiye’nin dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında 38 firması ile sektördeki gücünü ortaya koyduğuna dikkati çekerek, “Bu sebeple MIPIM’de yer almayı çok önemsiyoruz. Bu gün, burada hep birlikte Türkiye’nin, İstanbul’un emlak sektöründeki yükselişine tanıklık edeceksiniz” dedi.

ATO Ankara’ya Türkiye’nin en yüksek binasını yapıyor
Fuara heyetle katılan ATO Başkanı Salih Bezci, fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kentlerin tanıtımı ve markalaşması açısından MIPIM’in önemine vurgu yaptı ve Ankara’daki projelerini MIPIM’de dünyaya duyurmayı hedeflediklerini söyledi. Ankara’ya 275 metre yüksekliğindeki ATO binasını yapacağız ve bu bina Türkiye’nin en yüksek binası olacak’’ diyen Salih Bezci, bu yeşil binada seyir terasları, sergi salonları gibi kamuya açık alanlar da olacak’’ diye konuştu. Bezci, Ankara’ya toplam inşaat alanı 175 bin metrakarelik bir AVM’nin de temelini attıklarını ve yaklaşık 2 yıl sonra hizmete açılacağını vurguladı Bezci, Ankara’da 100 bin metrekarelik fuar alanı inşaatının da başladığını belirtti.

Yabancı yatırımcıya Türkiye’de öğrenci yurtları açın önerisi
Fuarda Türkiye’den devlet adamları, gayrimenkul sektörünün önemli isimleri ve uzmanların konuşmalarıyla düzenlenecek 11 oturumun 3 tanesi fuarın ilk günü gerçekleştirildi. 2014 sonrası ’’ Türkiye’yi neler bekliyor’’ başlıklı oturumda yabancı katılımcılara Türkiye’de gayrimenkulde ofis ve mixused projelerin artacağı, perakende ve turizm sektörünün de büyüyeceği aktarıldı. Sayısı az olan öğrenci yurtlarının da yabancı yatırımcı için bir fırsat olacağı vurgulandı.

Kentsel dönüşümün konuşulduğu oturumda ise 7.6 milyon konutun önümüzdeki 20 yılda 400 milyar dolarlık bir bütçe ile dönüşeceği aktarıldı. Oturumda nüfusun % 72’sinin deprem bölgesinde yaşadığı Türkiye’deki kentsel dönüşümün önemi vurgulandı.

Kimler katılıyor?
İstanbul Ticaret Odası
Ankara Ticaret Odası
TİM Seramik Tanıtım Grubu
Tema İstanbul
CNR Holding
Gaya Grup
NEF
Esas Gayrimenkul
Odak Grup
Bakyapı Grup
Amstar
Emlak Konut
Tabanlıoğlu Mimarlık
Era Mimarlık
Evrenol Architects( Mimarlar Workshop)
Karaoğlu Peyzaj- DS Mimarlık
Öncüoğlu+ ACP Mimarlık
Viatrans A.Ş.- Meydanbey Ortak Girişimi
IMS Proje Yönetimi ve Danışmanlık
Proplan Proje Yönetimi ve Danışmanlık