Türkiye'nin en büyük güneş santrali

Tunçmatik-Powergie Türkiye'nin En Büyük Güneş Enerjisi Santralini, Konya Kızören'de 144 dönümlük alana kuruyor

Türkiye'nin en büyük güneş santrali

Enerji çözümleri sektöründe 1969 yılından beri faaliyet gösteren Tunçmatik kuruluşu Powergie, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralini Konya Kızören'de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Santral 144 dönümlük alana inşa edilecek. 

Temmuz 2015'te devreye girecek
Yılda 6.500 ton CO2 salınımını önleyecek olan proje ile yılda 12 milyon 800 bin kwh enerji üretiminin yapılması planlanıyor. Santralin Temmuz 2015'te devre girmesi öngörülüyor.

Mehmet Özer

50.000 kişinin ihtiyacı karşılanacak
Dünyada öncü olan Alman malı invertörler ve yüksek performanslı endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanılan sistem, yaklaşık 50.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.  Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atan Tunçmatik-Powergie Genel Müdürü Mehmet Özer: 'Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük. Tunçmatik Türkiye'de 30 yıl endüstriyel ömürlü, ileri mühendislik ve optimizasyon tekniklerinin doğru uygulanması ile yüksek verimli güneş santralleri kurarak, ülkemizde yeni oluşmakta olan güneş enerji sektöründe fark yaratmayı hedeflemektedir.' dedi. Özer, kullanıcılarına kalitesi ve teknolojisi bütün dünyaca onaylanmış çözümler sunduklarını ifade ederken, Powergie'nin Tunçmatik grubunun 45 yıllık tecrübesi ve Türkiye'de yurtdışı eğitimli kadrosu, güçlü yerel yapılanması ile profesyonel çözümler sunduğunu belirtti.