Türkiye'nin enerji dostu şehirleri

EnerjiKimlikBelgesi.com ortaklarından Serkan Emin Enerji Kimlik Belgeli binaların yüzde 64'ünün 10 büyük şehirlerde bulunduğunu açıkladı

Türkiye'nin enerji dostu şehirleri

Binaların ne kadar enerji tükettiğini gösteren ve 6267 Sayılı kanun çerçevesinde mülkün alım satımının gerçekleşmesinde bile yasal şart olarak aranan Enerji Kimlik Belgesi'nde Türkiye'de 10 şehir önde gidiyor. Halen 220 bin binanın enerji kimlik belgesine (EKB) sahip olduğu Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Muğla, Kocaeli Balıkesir, Aydın, Konya ülkenin en enerji dostu şehirleri olarak dikkat çekiyor. 10 şehirde alınan toplam EKB sayısı 142 bini geçerken, bu ülke toplamının yüzde 64'üne denk geliyor.

Gayrimenkul pazarı gelişmiş şehirler önde gidiyor
 Konuyla ilgili bir açıklama yapan EnerjiKimlikBelgesi.com ortaklarından Serkan Emin, gayrimenkul piyasası gelişkin olan, yeni yatırım çeken illerde işin doğal süreci olarak enerji kimlik belgesi başvuru sayısının diğer illere göre daha fazla olduğunu söyledi.
Serkan Emin, "Yine de bu sıralamayı yapmak ironik bir anlam da taşıyor. Çünkü Türkiye'de toplam bina sayısı 8 milyon adet olarak tahmin edilirken, halen alınan EKB sayısı ancak 220 binlerde. Bir başka ifadeyle halen binaların yüzde 98'inin EKB'si olmayan Türkiye'de aslında bu şehirlerin EKB sayısı çok daha yukarılarda olması gerekirdi" yorumunu yaptı.

Yeni yapılan binaların ruhsat alabilmek için en az C sınıfı EKB'sinin olmasının şart olduğunu, yine mülk alım satımlarında da EKB arandığını hatırlatan Serkan Emin, Türkiye'nin bu alanda yavaş yol almasının birçok nedeni bulunduğunu açıkladı. EnerjiKimlikBelgesi.com ortaklarından Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini söyledi.

500-1000 TL'ye kimlik belgesi sahibi olunabiliyor
Serkan Emin, "Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Ancak, bu binaların da 2017 yılına kadar mutlaka Enerji Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Buna rağmen, hem yeni yapılmakta olan hem de mevcut binaların belge alma hızı oldukça yavaş. Oysa maliyetler korkulacak boyutta değil. 8-10 katlı bir bina için yerine ve daire sayısına göre değişmekle birlikte 500-1,000 TL arasında bir bedelle kimlik belgesine ulaşılabiliyor" dedi.