Türkiye’nin fotoğrafı değişecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Kentsel Dönüşüm ile Türkiye’nin fotoğrafı nitelikli projelerle değişiyor

Türkiye’nin fotoğrafı değişecek

30 Ocak 2013 / emlakwebtv
İlk olarak İstanbul Esenler ve Kadıköy’de başlatılan kentsel dönüşüm gün geçtikte tüm Türkiye’ye yayılıyor, Türkiye’nin fotoğrafı değişiyor. Türkiye’nin gelişimini kentsel dönüşümle destekleyerek, bu gelişime paralel olarak marka kentler oluşturacaklarını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin bir an önce niteliksiz ve dayanıksız yapı stoğundan kurtulması gerektiğini söyledi. Bayraktar; “Türkiye için kentsel dönüşümün ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu büyük dönüşüm projelerini hayata geçirerek anlatacağız. Türkiye’nin mevcut konut stoğunun büyük bir kısmı ne yazık ki dayanıksız ve sağlıksız durumda. Stoktaki binaların birçoğu enerji verimi olmayan, yalıtımsız, kaynakları doğru kullanmayan,  binalardan oluşuyor. Bu niteliklere sahip yaklaşık 14 milyon konutun elden geçmesi, içlerinden 6,5 milyonunun yıkılıp yerine çevre ve şehir dostu binalar, kentler inşa edilmesi gerekiyor” dedi.          

Kentsel dönüşüm kaçamayacağımız bir mecburiyet
Kentsel dönüşümün artık bir zorunluluk haline geldiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de deprem doğuran, toplam 24 bin 500 kilometre uzunluğunda canlı fay hattının olduğunu söyledi. Dayanıksız ve sağlam olmayan yapı stoğunun olası bir depremde çok ağır yaralar alacağını kaydeden Erdoğan; “Ülke zenginliğinin yüzde 90’ı potansiyel deprem tehlikesi altında. Bu perspektiften bakıldığında da kentsel dönüşümün kaçamayacağımız bir mecburiyet olduğunu söylemek mümkün” şeklinde konuştu. Kentsel dönüşümde tüm kamu kurumlarına ve özel kurumlara büyük görevler düştüğünün altını çizen Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün tek bir kurum tarafından gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını, kanunlarda sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na değil belediyelere de yetkinin verildiğini söyledi.

Kentsel dönüşümden sonra istihdam artacak, yoksulluk azalacak
Kentsel dönüşümden sonra Türkiye’yi daha da güzel günlerin beklediğini söyleyen Bakan Bayraktar, “Dönüşümle beraber afet sonrası oluşan can ve mal kayıpları büyük ölçüde azalacak. Salaş ve dayanıksız yapıların yerine, enerji tasarruflu modern binalar inşa edilecek. Ekonomimiz canlanacak, üretim ve istihdam artacak, yoksulluk azalacak. Kentsel dönüşümden sonra şehirler artık daha ferah bir forma kavuşacak. Okullar, kreşler, parklar, dini tesisler, bisiklet yolları ile bezenmiş modern yerleşim birimleri oluşacak. Şehirlerimiz ve kasabalarımız, güzelleşecek, ulaşım ağı, meydanlar ve yeşil dokusuyla daha yaşanılır hale gelecek.  İnşaat sektöründe de teknik müşavirlik sektörü gelişecek, istihdam artacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ülke fotoğrafını değiştireceğiz
Türkiye’de özellikle, son 10 yılda konut açığının giderilmesi ve mevcut konut stokunun yenilenmesi kapsamında, ciddi çalışmalar yapıldığını hatırlatan Bayraktar; “ Şimdiye kadar gerek TOKİ gerekse de belediyelerce kentsel dönüşüm ve yenileme projeleri gerçekleştirildi. Özellikle Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından son 10 yılda; başta kentsel dönüşüm uygulamaları olmak üzere, birçok projeyle 500 binin üzerinde konut üretildi. Özel sektör dâhil son 10 yılda 5 milyon konut üretildi. Bugüne geldiğimizde, kentsel yenileme programı kapsamında TOKİ tarafından belediyelerle birlikte ülkemizin dört bir yanında birçok alanda dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Böylece şehirlerimizin yüzü gülecek, şehirlerimiz güzelleşecek. Dünyaya verdiğimiz şehir fotoğrafları da modern bir fotoğraf olduğu için dünyadaki konumumuz, itibarımız ciddi şekilde artmış olacak” dedi.

Kentsel dönüşümü uzun vadeli olarak tasarladık
Kentsel dönüşümü program kapsamında uzun vadede yapacaklarını söyleyen Bakan Bayraktar, bütüncül bir strateji izlediklerini söyledi. Bayraktar; “Kentsel dönüşümü uzun vadeli bir sürece yaymayı planladık. Dönüşüm yaparken doğal dokunun zedelenmesine göz yummayacağız. Gayet sade, anlaşılabilir yasalarla, gerçeğe en yakın planlama ile dönüşümü yapacağız.  Evlerini bize teslim edenlere de esnek davranıp, kira desteği, faiz indirimi, konut sertifikası gibi kolaylıklar sunacağız. Kamu sektörü ve özel sektörlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesimle konuşup fikir alışverişinde bulunacağız” şeklinde konuştu.