Türkiye’nin ilk deprem izolasyonlu binası: ‘’Aykent Loft’’

Ulus Yapı’nın, hayata geçirdiği Aykent Loft projesi, Türkiye’deki sismik izolasyonlu ilk yüzer konut projesi

Türkiye’nin ilk deprem izolasyonlu binası: ‘’Aykent Loft’’

28 Kasım 2013 / emlakwebtv
Sismik İzolasyon Tasarım ve Uygulama alanında uzman bir firma olan Ulus Yapı’nın, Türkiye’de örnek olması amacıyla projelendirip hayata geçirdiği Aykent Loft projesi, İstanbul’un deprem riski yüksek olan Silivri ilçesi, Selimpaşa Mahallesi’nde, zemin enjeksiyonu metoduyla zemin iyileştirmesi yapılan, 4 kat ve 6 daireden oluşan, Türkiye’deki sismik izolasyonlu ilk konut projesidir.

Sismik yalıtımın amacı, bir yapıya etkiyen deprem yüklerinin azaltılmasıdır
Sismik yalıtımın amacı, bir yapıya etkiyen deprem yüklerinin azaltılmasıdır. Sismik yalıtım, yapının depreme dayanma kapasitesini arttırmak yerine, binaya gelen sismik enerjiyi, binaların periyodunu uzatarak azaltma esasına dayanan depreme dayanıklı bir düzenleme yaklaşımıdır.

Deprem anında büyük olasılıkla bu binada yaşayanlar depremi farketmeyecek
Senaryoya göre olası bir depremde bina kütle halinde, taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan tüm bileşenleri ile izolatörlerin üzerinde yüzerek hareket ederken, bina içerisindeki herşey aynı kalacak, camlar kırılmayacak, dolaplar devrilmeyecek, elektrik, gaz ve diğer tesisatlar zarar görmeyecek, büyük olasılıkla binada yaşayanlar depremi farketmeyecek.Yapılan bir araştırmaya göre Sismik İzolasyonlu bina, Richter ölçeğine göre 8 büyüklüğündeki bir depremi 5,5 büyüklüğünde bir deprem gibi hisseder.

Bu projede Japonya başta olmak üzere tüm Dünya’da önemli deprem bölgelerinde ve konut projelerinde sıklıkla ve başarıyla kullanılan ‘’Kurşun Çekirdekli Kauçuk İzolatör’’ sistemi kullanılmıştır.

Kurşun çekirdekli kauçuk izolatör (lead rubber ısolator)
Kurşun çekirdekli kauçuk izolatör, Yeni Zelanda’da Dr. Bill Robinson (Robinson Seismic Ltd.) tarafından bulunup geliştirilmiş ve bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılmaktadır. Kurşun çekirdekli izolatör, tabakalar halinde bulunan yuvarlak şekildeki kauçuk ve çelik plakalardan imal edilmiş izolatördür. İnce kauçuk tabakalar ile çelik plakaların sıcak preslemeden sonra yapıştırılması sureti ile imal edilmektedirler. Bu izolatörlerin ortasına ayrıca bir enerji sönümleme kapasitesi sağlamak üzere kurşun çekirdek yerleştirilmektedir.

Proje, her biri konusunda dünya çapında uzman olan kurumlar tarafından yönetildi:
Tasarım ve Uygulama: Ulus Yapı Malzemeleri ve İnşaat Taah. Tic. Ltd. Şti.
Proje Danışmanı: Boğaziçi Üni. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araş. Ens.
İzolatör Üreticisi: Robinson Seismic Ltd.
Ürün Danışmanlığı: Holmes Consulting Group
Zemin Islahı: Zetaş Zemin Teknolojisi A.Ş.