Türkiye’nin ilk Gayrimenkul Fonu kuruluyor

Sinpaş Grubu ile yollarını ayıran Ömer Faruk Çelik, yoluna yeni kurduğu EYG ile devam edecek ve orta sınıfa yönelik butik projeler üretecek. Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonunu kurmaya da hazırlanan Çelik, dünyanın dev fonlarını da bu fona ortak etmeyi hedefliyor

Türkiye’nin ilk Gayrimenkul Fonu kuruluyor

08.02.2014 / Posta Gazetesi 

Yılbaşında yıllarca yönetiminde yer aldığı Sinpaş Yapı, Sinpaş GYO, Servet GYO gibi şirketleri de bünyesinde barındıran Sinpaş Grubu ile yollarını ayıran Ömer Faruk Çelik, Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonunu kurmaya hazırlanıyor. KONUTDER Başkanlığı görevini de sürdüren gayrimenkul sektörünün deneyimli isimlerinden Ömer Faruk Çelik, yeni rotasını belirledi. Sinpaş Grubu’ndan ayrılırken çeşitli şirketlerdeki hisselerini devrederek karşılığında Grup şirketlerinden Kentsel Hizmetler AŞ, Dekor’s AŞ ve Üç Öğün Hazır Yemek şirketlerinin tüm hisselerini alan Ömer Faruk Çelik, gayrimenkul sektöründeki faaliyetlerine ise yeni kurduğu Emlak Yatırım ve Gayrimenkul Geliştirme AŞ’de devam edecek. Ayrıca kısa bir süre içinde Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kurmaya hazırlanan Ömer Faruk Çelik, bu fona uluslar arası yatırımcıları da ortak yaparak, markalı konut projelerine yatırım yaparak stok oluşturacak. Ofis, iş yeri ve konutlardan oluşan bu stokunun bir kısmını bünyesinde tutarak kiralamayı hedefleyen gayrimenkul yatırım fonu, yurtdışında açacağı ofisler ve kuracağı internet sitesi üzerinden de yabancı bireysel yatırımcıya portföyündeki konutları satacak.

EYG butik projeler üretecek
Kurdukları yeni gayrimenkul şirketi EYG’nin butik gayrimenkul projeleri geliştireceğini anlatan Ömer Faruk Çelik, “İstanbul’da üst gelir grubuna yönelik konut üretiminde doygunluk yaşanıyor. Metrekare fiyatı 0 ila 2 bin 500 TL arasında olan B, C, D ve E grubuna yönelik konut üretiminde ise bir açık söz konusu. EYG, B ve C grubuna yönelik gayrimenkul projeleri geliştirecek” diye konuştu.

Hedef yabancı bireysel yatırımcı
Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye’ye ilgisini büyük olduğunu ve bu ilginin devam edeceğine değinen Ömer Faruk Çelik, Türkiye’nin ilk gayrimenkul Fonunu kuracaklarını açıkladı. Ömer Faruk Çelik, 10 milyon TL’lik sermaye ile kurulacak bu fona uluslararası nitelikli yatırımcıları ortak edeceklerini kaydederek, “Bu fon, markalı gayrimenkul projelerinden alım yaparak stok oluşturacağız. Elimizdeki stoku bir kısmını portföyümüzde tutarak, kiralama yapacağız. Körfez ülkeleri, Avrupa ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerde açacağımız ofislerimiz ve temsilciliklerimiz aracılığı ile de yurtdışındaki bireysel yatırımcılarına stokumuzdaki konutları satacağız” diye konuştu.

Dev fonlarla ortaklık
Kuracakları fonun 3-5 yıl sonra çok mevduat toplayan, çok gelir üreten bir fon haline gelmesini hayal ettiğini anlatan Ömer Faruk Çelik, fonun altyapısını kurmanın ve gelir üretmeye başlamasının birkaç yıl alacağını kaydetti.  Kuracakları gayrimenkul fonuna ortak olabilecek yabancı fonlar hakkında ipuçları da veren Ömer Faruk Çelik,  “Yabancı büyük bankaların yatırım bankacılık birimleriyle görüşüyoruz. Singapur Devlet Fonu, Londra ve İsviçre’deki aile fonları bu tür fonlara meraklı, Körfez’deki gayrimenkul yatırımları da bu tür fonlara genel olarak yatırım yapıyor” diye konuştu.