Türkiye’nin önü açıldı

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, “Ekonomik olarak makas değiştiren türkiye’de yatırımın önü açıldı”

Türkiye’nin önü açıldı

6 Kasım 2012 / emlakwebtv
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının en önemlilerinden Fitch 1994 yılından bu yana ilk kez Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Türkiye'nin kredi notunu bir basamak yükselterek BB+'dan BBB-'ye çıkaran kuruluş mali dengelerdeki iyileşmenin not artırımında etkili olduğunu belirtti.
Bu gelişmenin Türk ekonomisi için çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya konu ile ilgili şunları söyledi.
“Kredi derecelendirme kuruluşlarının çok uzun zamandan beri Türkiye ile ilgili verdikleri en yüksek not olan BBB- notu dünya ekonomisinin geçtiği zorlu bir dönemeçte uygulanan başarılı mali politikalar sayesinde Türk ekonomisinin virajı daha iyi aldığının önemli bir göstergesi. Uygulanan başarılı mali politikalar sayesinde bu not artırımının aslında çok daha önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. Uluslararası piyasalarda birçok yatırımcı yatırım yapmak için bu not artışını beklemekteydi. Bu artış ile birlikte piyasalarda kısa vadede olumlu geri dönüşler olacaktır. Genel olarak tüm makroekonomik dengelerde pozitif bir artış yaratacaktır. Yabancı yatırım fonlarının Türkiye’de daha fazla yatırım yapması sebebiyle inşaat sektörü de bu durumdan olumlu olarak etkilenecektir. Faiz oranlarında yaşanacak düşüş ile birlikte yeni konut projeleri hayata geçirilecek ve sektörde yaşanan daralmanın önüne geçilecektir. Not arttırımı ile birlikte Türkiye’ye ciddi bir sermaye akışı olacağını bekliyoruz. Özellikle gayrimenkul piyasasında yeni projelerin ve yatırımların artacağını sektöre önemli bir hareketlilik kazandıracağını düşünüyorum” dedi.