Türkiye’nin sokakları artık çevreci olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreci sokaklar için çalışma başlattı. Çevreci projeler geliştiren belediyelere İller Bankası’ndan verilen hibe artırılacak

Türkiye’nin sokakları artık çevreci olacak

11 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaldırımları düzgün olan, bisiklet yolları bulunan ve düzenli çöp kutularının olduğu çevreci sokaklar için çalışma başlattı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, çevreci proje getiren belediyelere İller Bankası’nın verdiği hibenin biraz daha artırılacağını söylemesi üzerine, Bakanlık Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü harekete geçti. Genel Müdürlük belediyeleri teşvik ederek çanak anten ve tabela düzenlemeleriyle birlikte çevreci sokak ve çevreci park uygulamalarını hayata geçirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediyelerin yurtdışında yapılan çevreci projeleri iyi incelemeleri bunun Türkiye’de nasıl uygulanabileceği hakkında fikir yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Sokakların, bisiklet yolu olacak
Sokaklarda bir düzenlemeye gidilmesi için çalışmalara başladıklarını söyleyen Çevre Yönetim Genel Müdürü Mehmet Baş da, “Bordürüyle, kaldırımıyla sokaklarda düzenleme yapılacak. Belki bisiklet yolu olacak onun kenarında, daha çevreci sokak olacak. Düzenlemede engelli vatandaşlar da düşünülecek. Engelli vatandaşların rahatlıkla girip çıkabileceği kaldırımlar düzenlenecek. Çevreci sokak projesiyle, insanların rahat gezip dinlenebilecekleri, alış verişini yapabilecekleri sokakların oluşturulmasını hedefliyoruz” diye konuştu.