Türkiye’nin temiz bölgeleri seçildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Temiz Türkiyem' yarışmasının ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu

Türkiye’nin temiz bölgeleri seçildi

7 Haziran 2012

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından düzenlenen “Temiz Türkiyem Yarışması” kapsamında Türkiye’nin en temiz kentleri, organize sanayi bölgeleri, sanayi tesisleri ve köyleri seçildi. Seçilen bölgeler ise 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde İstanbul’da açıklandı.
Çevre konusunda toplum bilinci oluşturmayı hedefleyen yarışmanın en temiz köyü İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü olurken, ikinci köy Kahramanmaraş Hacıağalar Köyü, üçüncü köy ise Kırklareli’nin Armağan Köyü oldu.
Yarışmanın büyükşehir belediyesi kategorilerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi birinci seçilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi ikinci, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ise üçüncü sıraya yerleşti.
En temiz kent kategorisinde, 50 binden 750 bine kadar nüfuslu belediyeler arasında Denizli Belediyesi, Bolu Belediyesi ve Kütahya Belediyesi’nin sıralamaya girdiği yarışmada aynı kategoride 10 binden 50 bine kadar nüfusu bulunan Didim Belediyesi,  Eğirdir Belediyesi, Çiftlikköy Belediyesi ilk üçe girdi.
En temiz organize sanayi bölgesi unvanını Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesi ile Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi paylaşırken Kocaeli TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ikinci, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi üçüncü oldu. Türkiye’nin en temiz sanayi tesisi yarışmasında ise Çimsa Çimento birinci olurken ikinciliği Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi, üçüncülüğü Ford Otomotiv kazandı.
Temiz Türkiye’m Yarışması kapsamında derece giren bölgelere ve kuruluşlara Çevre Beratı haricinde çöp toplama araçları, vidanjörler, bilgisayar ve yazıcı gibi ödüller de verildi. Ödül töreninin sonunda ise Şevval Sam sahne alarak, katılanlara keyifli bir akşam sundu.