Türkiye nükleere koşuyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu'da yapılması planlanan Nükleer Santralin yapımına Mart veya Nisan ayında başlamayı planladıklarını açıkladı

Türkiye nükleere koşuyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin'de kurulacak nükleer santral kapsamında Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya bağlı olarak nükleer eğitim için Moskova'ya dönecek 83 öğrenciyi kabul etti. Kabul sırasında bir açıklama yapan Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili ÇED sürecinin önümüzdeki ay içerisinde tamamlanmasını planladıklarını söyledi. 

İlk kazma mart veya nisan ayında
İnceleme ve değerlendirme komisyonuna üye 56 kurum tarafından yürütülecek düzeltme çalışmalarının beklenenden uzun sürdüğünü, ama bu durumun elektrik üretimi politikalarına ilişkin beklentilerini sarsmayacağını belirten Yıldız: 'Mart veya nisanda ilk kazmayı vurmak istiyoruz. Bu nükleer güç santralinin binasının çekirdek tabakasının temeli anlamına gelmeyebilir. Ama liman inşaatının ve nükleer koyün inşallan temelini mart veya nisan ayında atmış olmamız lazım.' şeklinde konuştu.  

4 bin kişilik nükleer koy
Enerji Bakanı Taner Yıldız, inşaat lisanının alınmasının ardından sahada nükleer ada ve türbin adası inşaatlarının da başlayacağını ifade ederek: 'Çalışanlar, mühendisler ve işçilerin yaşayacağı 4 bin kişilik nükleer köy kurulacak.' Yıldız proje kapsamında ayrıca, çalışanların barınabilecekleri ve her türlü sosya donatısıyla yaşayabilecekleri bir projenin de gerçekleştirilmiş olacağını söyledi.