Türkiye, önemli bir büyüme performansı yakaladı

Türkiye son 10 yılda önemli bir büyüme performansı yakaladı ve bu olumlu tablo yabancı yatırımcıların da dikkatini çekti

Türkiye, önemli bir büyüme performansı yakaladı

05 Eylül 2013 / emlakwebtv
Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, "Türkiye son 10 yılda önemli bir büyüme performansı yakaladı ve bu olumlu tablo yabancı yatırımcıların da dikkatini çekti" dedi.

Sever: “Flaam şirketi sadece iç piyasaya çalışmıyor ihracat da yapıyor”
Sever, Airbus şirketlerine uçak parçaları temin eden Alman Flaamaerotec firması ile Avrupa Serbest Bölgesi (ASB) arasındaki yatırım anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, Flaam şirketinin sadece iç piyasaya çalışmadığını ihracat da yaptığını söyledi.

Şirketin Türkiye'ye yatırım kararını birdenbire almadığını ifade eden Sever, Türkiye'nin yatırım ortamının birebir görülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ticaretle sınırlı olmadığını anlatan Sever, "Türkiye son 10 yılda önemli bir büyüme performansı yakaladı ve bu olumlu tablo yabancı yatırımcıların da dikkatini çekti" dedi.
Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanı Garrelt Duin de ülkeler arasında "kazan-kazan" anlayışının bulunması gerektiğini belirterek, her iki ülkenin refahına katkıda bulunulmasının önemine değindi.

Şahin: “krize rağmen güçlü yatırımcıları çekmeyi başardık”
ASB Kurucusu ve Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Türkiye'nin önde gelen sanayi yatırım projelerinden ASB'nin yatırımları çekmeyi sürdürdüğünü söyledi. Şahin, krize rağmen güçlü yatırımcıları çekmeyi başardıklarını dile getirdi.

ASB'nin en hızlı büyüyen serbest bölge olduğunu anlatan Şahin, bölgede 2 milyar dolar olan işlem hacmini 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Flamm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Frieder Flamm, 15 yıldır Türkiye'de üretim yaptıklarını kaydetti. Flamm, "Türkiye'deki olumlu tecrübelerimiz sayesinde yatırımlarımızı artırmak istiyoruz. Buraya gelmemizin nedeni sadece sanayi bölgesinin avantajları değil. Özellikle motivasyon ve kalifiye personel bulduğumuz için buraya geldik" dedi. Konuşmaların ardından taraflar arasında imzalar atıldı ve hatıra fotoğrafı çektirildi.