Türkiye 'oyun kurucu' olmalı

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, 5. Boğaziçi Zirvesi kapsamında düzenlenen panelde konuştu

Türkiye 'oyun kurucu' olmalı

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, 5. Boğaziçi Zirvesi kapsamında düzenlenen "Uluslararası Müteahhitlik: Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme İçin Verimli Altyapı Yatırımları" konulu panelde konuştu. Rahvalı, Türkiye'nin müteahhitlik hizmetlerinde oyun kurucu olması gerektiğini vurguladı.

Ağaoğlu CEO'su Rahvalı Boğaziçi Zirvesi'nde konuştu
Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından TİM'in ev sahipliğinde düzenlenen ve 70 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Hasana Rahvalı 5. Boğaziçi Zirvesi'nde konuştunde Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı Türkiye ve kardeş ülkeler için müteahhitlik hizmetlerinin tümünde fırsat eşitliği yaratılması gerektiğini söyledi.

 

İnşaat malzemelerinin ithal edilmesinin maliyetleri artırdığına ve yine döviz kaybına sebep olduğuna dikkat çeken Rahvalı: Master plan ve mimari projelerin hazırlanması, fizibilite çalışmaları, finansal raporların oluşturulması, finansal kaynak temini, ihale dosyasının hazırlanması, proje yönetimi ve değerleme gibi hizmetler dünya çapında marka olmuş şirketlerden alındığı için ülkemiz için döviz kaybına neden oluyor. Oysa ülkemiz ve kardeş ülkeler çok iyi seviyede yetişmiş insan kaynağına sahip. Bu hizmetleri iç kaynaklardan ve kardeş ülkelerden temin etmeliyiz.' dedi.

İstanbul altyapı projeleri 200 milyar büyüklüğe ulaştı
Rahvalı, İstanbul altyapı projelerinin ulaştığı büyüklüğü de 200 milyar dolar olarak aktararak: 'Sadece İstanbul'la ilgili altyapı projeleri yürüyen veya planlananlar eklendiğinde 200 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış durumda. Bunlar Avrasya Tüneli, 3. Köprü, Kanal İstanbul, kentsel dönüşüm projeleri. Yine İstanbul'da yaklaşık 4 milyon konut bulunuyor. Sadece konut değil, iş yerleri, resmi binaların da dönüşümü gerekiyor. Burada 100 milyar dolarlık bir iş potansiyeli var. Üçüncü havalimanımız yapılıyor. İzmir-İstanbul Otoyolu, Ankara-İstanbul Hızlı Treni, Haliç Port-Galata Port-Haydarpaşa Port projelerini topladığımızda sadece İstanbul'da 200 milyar dolarlık bir iş potansiyelini görüyoruz.' şeklinde konuştu.