Türkiye ucuz konuta nasıl ulaşır?

Özellikle son dönemde üst segmente yönelik konut üretiminde maliyetleri düşürmeye yönelik önlemler tartışılmaya başlandı. Uzmanlar, arsa fiyatlarındaki düşüş ve yapı malzemelerindeki oynaklığın durdurulması gerektiği üzerinde duruyor

Türkiye ucuz konuta nasıl ulaşır?

Türkiye konut sektörü üst segmente yönelik konut üretimiyle, özellikle son dönemde eleştirilerin muhatabı olmaya başladı. İnşaat maliyetlerindeki artışın fiyatlara doğrudan yansıması üzerine belli bir kesim için ulaşılması imkansız fiyat aralığının belirmesi ise ucuz konut üretimi ve maliyetlerin düşürülmesine yönelik tartışmaları ülke gündemine taşıdı. 

Arsa sahiplerinin hak talepleri yüzde 55'ler düzeyinde

Konut maliyetlerini en aza düşürmenin ilk koşulu olarak ise arsa fiyatlarındaki düşüş ve arsa sahiplerinin taleplerinin belli bir standarda çekilmesi olarak beliriyor. Bugün İstanbul'da arsa sahiplerinin yüzde 55'ler düzeyinde hak talep eder hale geldiğini söyleyen, Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, firma olarak bu oranların verilmesi halinde, inşaat maliyeti açısında ya kaçak dövüşüleceğini ya da metrekare fiyatlarının 4.500-5.000 TL'ye çıkarılacağına dikkat çekti. Okka arsa sahiplerinin tutumunun konut fiyatlarını yukarı çeken bir unsur olduğunu vurgulayarak: "Kentsel dönüşümde, yüzde 45 arsa sahibi alacak diye, bir anlaşma yapıyorsunuz. Arsa sahipleri ise müteahhitleri birbirine kırdırarak bu oranı yüzde 60’lara kadar çıkartıyor. Bunlar sektör açısından çok ciddi rakamlar" şeklinde konuştu.

Firma sahipleri arsa oranları standardı için ortak karar almalı

Ucuz konut üretimi için, arsa sahiplerinin bu taleplerine karşılık, firmaların rekabet yerine belli bir seviyede fiyatları sabitlemek için birlikte karar almaları gerektiğini söyleyen Okka, 100 metrekare bir dairenin vergisey boyutuyla birlikte 350-400 bin TL'ye mal edildiğini, bunun satışının ise 450 bin TL'nin altında bulunmaması gerektiğini dile getirdil. Okka: "Konut fiyatlarının düşmesi için maliyetlerin düşmesi gerekli. Vergisel ve sigorta ücretlerinde yapılacak düzenlemeler sonrası konut fiyatları ucuzlayacaktır." dedi

Demir fiyatlarındaki hareketlilik

Ucuz konut üretiminin bir diğer şartının ise yapı malzemelerinde yaşanan fiyat karmaşasını gidermek olduğuna dikkat çeken Okka, gümrük vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 10'a çekilerek, demir çelik alanında ithalatın kolaylaştığını hatırlatarak, "Yerli üreticiler ithalatın önünün açılmamasını istiyorlarsa, karlarından feragat etmek zorundadır. Son dönemde sektördeki firmalar, rakamlarla istedikleri gibi oynamaya başladı. İki hafta önce 2 bin liraya aldığımız demir, birden 2 bin 200 liraya çıkabiliyor." ifadelerini kullandı. Okka, inşaata başlarken yaşanan maliyet hesabının şaştığını ve buna ek olarak malzeme bulamama sıkıntısı ile karşı karşıya kaldıklarını da belirterek:

"Üstüne üstlük malzeme bulamama sıkıntısı yaşanıyor. Bu iş belli grupların elinde olduğu müddetçe fiyat politikaları istedikleri gibi belirlenir ve Türkiye’nin lokomotifi olan inşaat sektörü durma noktasına gelir. Bu anlamda devletin acil bir düzenleme yapması gerekiyor. Yapılmıyorsa ithalatın önü açılacak demektir" dedi.