Türkiye ya ‘amele’ kalacak ya oyun kuracak

Erdoğan Bayraktar, inşaat ve teknik müşavirlik alanında gelişme kaydedilmediği takdirde, Türkiye’nin dünyanın ameleliğini yapan bir ülke olacağına kaydetti

Türkiye ya ‘amele’ kalacak ya oyun kuracak

17 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Türkiye’nin yapı sektöründe dünya lideri konumunda olduğuna işaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, inşaat ve teknik müşavirlik alanında gelişme kaydedilmediği takdirde, Türkiye’nin dünyanın ameleliğini yapan bir ülke olacağına kaydetti. Sektörde iyi teknik insan kaynağı yetiştirilmesinin önemine değinen Bakan Bayraktar, Türkiye’nin inşaat sektöründe oyun kurucusu olmadığını söyledi. “Hiçbir ülke sizden daha iyi üretmiyor” diyen Erdoğan Bayraktar, üretilen inşaat malzemelerinin diğer ülkelere satışında sıkıntılar yaşandığına vurgu yaparak, sektörde dünyada büyük işler yapabilecek müşavirlik firmalarının kurulması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin ekolojik yerleşim birimleri kurma noktasında adımlar atması gerektiğine değinen Bakan Bayraktar, “Türkiye'deki konut stoku, enerjiyi savurmayan konutlar konumuna getirilmeli. Yaklaşık 20 milyon birim konut var. Enerjinin büyük bölümü, yüzde 40 civarında kısmı da binalarda kullanılıyor. Binalarımızı mutlaka yalıtımlı binalar konumuna getirmeliyiz. Daha da önemlisi afetler karşısında sağlam binaları üretmek zorundayız” dedi.

Depreme dayanıklı yapıların üretilmesi gerektiğini ve bunun için çok büyük seferberlik başlattıklarını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Hem ekolojik binalar yapacağız hem malzeme üretimimiz gelişecek hem de ara teknik elemanlarımız, inşaat ve teknik tarzdaki müşavirlik sektörümüz gelişecek. Bu müşavirlik sektörümüz dünyanın her tarafında iş alacak yoksa bize çok affedersiniz 'amelelik' yaptırırlar, yaptırmaya devam ederler. Gideriz dünyanın her tarafında iş alırız ama Türkiye'ye para transferi bakımından istediğimiz neticeyi elde edemeyiz" diye konuştu.