Türkiye yatırım fonlarının radarında

Dubai Cityscape’te emlakwebtv canlı yayınına katılan Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, yatırım fonlarının Türkiye’ye akacağını söyledi

Türkiye yatırım fonlarının radarında

5 Ekim 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş / Dubai
www. emlakwebtv.com dan canlı olarak yayınlanan Dubai Cityscape Global 2012 Fuar’ında, gayrimenkul sektörüne yön veren bir çok isim, emlakwebtv Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş’ın konuğu oldu. Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş da canlı yayın konuğumuzdu. İşte Avi Alkaş’ın röportajı.

Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, Jones Lang LaSalle yıllık raporunda da yayınladıkları gibi gibi, Türkiye’nin uluslararası yatırımcıların radarında olduğunu kaydetti. Türkiye’nin giderek yatırım açısından cazibe kazandığına değinen Avi Alkaş “ Geçmişteki Batı Doğu ekseni yerine, eksenimiz Kuzey Güney’e kayıyor. Dolayısıyla burada Körfez yatırımcısıyla buluşmak adına Cityscape gibi önemli bir etkinlikte Türkiye’nin böylesine ön plana çıkmasının inanıyorum ki gayrimenkul sektörünün her sahasına, her kademesine ayrı katkıları olacak” dedi.

Türkiye, MİPİM’in de ‘Onur Ülke’si
Avi Alkaş, “Cityscape’in ardından Fransa Cannes’da MAPIC düzenleniyor. 2013 Mart ayında da Avrupa’nın en büyük gayrimenkul fuarı MİPİM düzenlenecek ve orada da Türkiye ‘Onur Ülkesi’ olarak yer alacak. O bakımdan yatırımcıların ilgisini çekmek ve ülkemizdeki giderek hızlanan gayrimenkul geliştirme, inşaat sahasının da yurtdışından gelecek olan fonlarla desteklenmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Artık, fırsatçı fonlar değil, kalıcı ülke fonları Türkiye’ye akacak
Artık sadece fırsatçı fonların değil, uzun vadeli, kalıcı, Katar gibi, Kuveyt gibi Singapur gibi dış ticaret fazlası veren ülke yatırım fonlarının Türkiye’ye gelmeye başlayacağı bir sürece girildiğine dikkat çeken Avi Alkaş, “Örneğin, Cevahir Alışveriş Merkezi Kuveyt Yatırım Otoritesi tarafından satın alınmıştı. Katar ve Singapur, Azerbaycan ülke fonlarının Türkiye’yi mercek altına aldığını biliyoruz. Bütün bu oluşum içerisinde ülkemizdeki gayrimenkul sahasını uluslararası normlara getirdiğimiz takdirde, sektör hızlı büyümesine devam edecektir. Son olarak yabancıya konut satışı önündeki sınırlamaları kaldıran Mütekabiliyet Yasası da sektörümüzün büyümesine doğrudan katkı sağlayacaktır” diye konuştu.