Türkiye'ye “Bilişim Vadisi” kurulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin ilk Bilişim Vadisi'nin, 3 milyon metrekare üzerine kurulacağını açıkladı

Türkiye'ye “Bilişim Vadisi” kurulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2023 vizyon projelerinden birinin Bilişim Vadisi'ni hayata geçirmek olduğunu söyledi. Işık, 3 milyon metrekare üzerine kurulacak, 420 futbol sahası büyüklüğündeki Türkiye'nin ilk Bilişim Vadisi'nin, 150 bin Ar-Ge personeline istihdam yaratmasını hedeflediklerini belirtti.

Bakan Fikri Işık, Bilişim Vadisi'nin kentsel tasarımı ile 1. etap mimari, mühendislik, peyzaj ve altyapı projelerinin, hizmet alımı ihalesiyle gerçekleştirilmesi için anlaşma sağlandığını ifade etti. 

Bakan Işık, şöyle konuştu: “Birinci etap, 1A ve 1B olarak ikiye ayrıldı. 1A bölgesinde, 70 bin metrekare alanın inşaatı için ihale aşamasına gelindi. Eylül ayı sonunda altyapı ve üstyapı projelerinin ihalesini, 2015 yılı sonunda da inşaatını tamamlamayı planlıyoruz. 1A denilen bölge içinde, 15 bin metrekarelik idari bina ve çok amaçlı Ar-Ge ofisleri bulunacak. Bilişim Vadisi içinde yaşayacakların bütün ihtiyaçlarına cevap verecek okul, kreş, hastane, ibadethane, konaklama, banka, spor merkezleri, kültürel tesisler gibi sosyal donatı alanları da olacak. Burası Ar-Ge çalışanları için aynı zamanda bir yaşam kompleksi olacak.”

Türkiye’nin ilk Bilişim Vadisi'nin kurulmasıyla ilgili ilk çalışmalara 2010 yılında başlanmış ve 2012 yılında Gebze'de kurulması kararı verilmişti.