Türkiye yeniden ILO'nun kara listesinde

Uluslararası Çalışma Örgütü 104. Genel Konferansı'na Türkiye yeniden, ILO Sözleşmelerini En Kötü Uygulayan ülkeler listesinde katılım gösterdi

Türkiye yeniden ILO'nun kara listesinde

Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO)'nun Cenevere'de düzenlenen 104. Genel Konferansı'na Türkiye, ILO Hükümlerini En Kötü Uygulayan Ülkeler listesine dahil olarak katıldı. Geçen 12 yıllık süre zarfında 87. sayılı "Örgütlenme Özgürlüğü Sözleşmesi" ve 98 sayılı "Sendikal Özgürlükler ve Toplu Sözleşme Konvansiyonu" düzenlemeleri kapsamında 9 kez utanç listesinde yer alan Türkiye, bu sene de 155 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi kapsamında komitede yer aldı.

Türkiye'nin uymadığı ILO düzenlemesi kaldı mı?
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Cenevre'de gerçekleşen 104. Genel Konrferansı'na Türkiye, ILO'nun çalışma koşullarının en kötü olduğu ülkeler listesiyle katılımı dikkat çekti. Daha önceki 12 yıl içerisinde 87 ve 98 sayılı maddelerin içerdiği Örgütlenme Özgürlü ve Sendikal Özgürlükler-Toplu Sözleşme Konvansiyonu kapsamında "en kötü 25 listesinde" 9 kez yer alan Türkiye, bu sene de 155 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi'nin gerekliliğini yerine getirmeyen ülkeler listesinde girdi. 

Türkiye tek ülke
Kara listeye alınmasında, arka arkaya yaşanan inşaat kazaları ve madencilik sektöründeki kazaların etkili olduğu açıklanırken, listeye 155 sayılı iş güvenliği sözleşmesine uymadığı için giren tek ülke niteliği taşıyor. Türk heyetinin yapılan müzakerelerle ILO'yu, düzenleme hususunda ikna etmesi gerekecek. Aksi taktirde Türkiye "kara listeye" alınacak.