Türkiye'de asfalt yoldan, beton yola dönüşüm

Türkiye asfalt yollarda yaşanan tekerlek izleri ve çökmelere karşı, silindirle sıkıştırılmış beton yollara geçmeye başladı. Beton üretiminde faaliyet gösteren yerli firmaların da bu dönüşümden olumlu şekilde etkilenmesi bekleniyor

Türkiye'de asfalt yoldan, beton yola dönüşüm

Asfalt yollarda yaşanan çökme ve tekerlek izlerine karşı Türkiye "beton yol" konseptine geçme yolunda önemli adımlar atmaya başladı. Tamamen yerli üretimle hayata geçirilen "silindirle sıkıştırılmış beton yollar" yerli üretim firmaları için de ekonomik anlamda bir canlanma vaat ediyor

Asfalttan betona dönüşüm
Türkiye karayollarında bugüne kadar tercih edilen alt yapı malzemesi olarak asfalt yerini yavaş yavaş betona bırakıyor. Silindirle sıkıştırılmış beton yol teknolojisinin 40 yıla yaklaşan dayanıklılık ömrü, bakım ve onarım gerektirmeyen niteliği yanında, yakıt tasarrufu ve frens mesafelerindeki kısalma gibi olumlu yönleriyle tercih edildiği belirtiliyor. Amerika, Fransa, Almanya, Belçika, Avustralya, Avusturya ve Hindistan gibi ülkelerin de tercih ettiği beton yol teknolojisi, tüm mevsim şartlarında uygulanabilmek gibi teknik avantajlar barındırıyor. 

Türkiye'de ilk kez Afyon'da uygulandı
Türkiye'de ilk olarak 2004 yılında Afyon'daki pilot uygulama ile yaşama geçirilen beton yollar, belediyeler ve il özel idareleri tarafından da tercih edilir hale geldi. 2009 yılında da Antalya'ya uygulanan silindirle sıkıştırılmış yol uygulamasına geçen şehirler arasında, Denizli, Samsun ve Tekirdağ da bulunuyor. 

Son durak Tekirdağ
Beton yol uygulamasına geçen Tekirdağ'ın Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, AKÇANSA'nın hazır beton markası BETONSA ile başlanan uygulama sürecinden olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirterek:

"Asfalta karşın yol kalitesi, uzun ömürlülüğü ve ekonomik getirileri nedeniyle tercih ettiğimiz bu çalışmayı öncelikle 600 metrelik bölgede gerçekleştireceğiz. Buradan alacağımız sonuçlara göre Tekirdağ’ın tüm cadde ve sokaklarında beton yolları kullanacağız." ifadelerini kullandı.