Türkiye'de bir ilk: 20 yıl vadeli konut satışı

Darbe girişimi sonrası konutta tarihi kampanyalar başlatan gayrimenkul sektörü 20 yıl vadeli konut satışına hazırlanıyor...

Türkiye'de bir ilk: 20 yıl vadeli konut satışı

Gayrimenkul sektörünün önde gelen müteahhitleri Emlak Konut GYO önderliğinde Türkiye'de ilk kez 20 yıl vadeli konut satışı için hazırlanıyor. Darbe girişimi sonrası gayrimenkul sektörünü canlandırmak için yapılan kampanyalar Ağustos 2016'da başlamıştı. İç piyasada hareketlilik getiren ve oldukça ilgi gören kampanyalar yıl sonunda sona erdi. 

20 yıl vade, düşük taksitler

2017 yılında da hareketliliğin devamı için gayrimenkul sektörü temsilcileri yeni bir seferberlik başlatma kararı aldı. Emlak Konut GYO'nun Ataşehir'deki Genel Müdürlüğü'nde dün gerçekleşen toplantıda inşaat patronları yeni kampanya için görüşlerini bildirdi. 50'den fazla kişinin katıldığı ve 2,5 saat süren toplantı sonunda Türkiye'de daha önce görülmemiş bir karar çıktı. Söz konusu gayrimenkul seferberliğinde markalı konut projelerinin 20 yıl (240 ay) vade ile satılması ve taksitlerin düşmesi hedefleniyor. Faiz oranları için ise bankalarla görüşme yapılması planlanıyor. Binlerce ev için geçerli olacak yeni kampanya detaylarının Emlak Konut GYO tarafından yakın zamanda açıklanması bekleniyor. 

50 bin konutu kapsayacak

Yeni kampanyada faizlerin 0.70 ve daha altına çekilmesi için bankalar ile görüşmeler başlayacak. İlk etapta 20 yıl vadeli kampanyaya 15-20 bin konutun dahil olması, Emlak Konut dışındaki şirketlerin de ikinci seferberlik sürecine destek vermesi halinde sayının 50 bini bulması bekleniyor.