Türkiye'de bir ilk: Toplu taşıma araçlarında kredi kartı dönemi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mastercard ile imzaladığı protokolle birlikte, vatandaşlara kredi kartıyla toplu ulaşım araçlarına binme şansı sunan bir uygulama başlattı

Türkiye'de bir ilk: Toplu taşıma araçlarında kredi kartı dönemi

Mersin'de toplu ulaşım araçlarında yeni bir dönem başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan uygulama ile, kent kartı bulunmayan vatandaşlara toplu taşıma araçlarından kredi kartı ile yararlanabilme olanağı sunuluyor.

Belediye ile Mastercard anlaştı
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mastercard arasında imzalanan bir protokolle kent kartı bulunmayan vatandaşlara toplu ulaşım araç hizmetlerinden yararlanma şansı sunulacak. Türkiye'de ilk kez uygulanan proje, vatandaşların toplu taşıma araçlarından hızlı ve güvenli bir biçimde yararlanmasına olanak tanıyacak. 

Vatandaşlara kolaylık
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada uygulamanın, Kent Kart firması ile Mastercard arasında yapılan bir protokole dayandığını söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz:

"Bundan böyle kredi kartı sahipleri üzerlerinde kent kart bulunmasa dahi kredi kartlarını veya mobil cüzdanlarını otobüsteki okuyucularına yaklaştırarak ödeme yapabilecekler..." dedi. 

Türkiye için bir ilk
Kocamaz, kredi kartı ile toplu taşıma araçlarına binme uygulamasının Türkiye için bir ilk niteliği taşıdığını da belirterek:

"Turizm cenneti olan Mersine başka şehir ve ülkelerden gelen ziyaretçilerimiz de bu uygulama sayesinde toplu taşımadan kolayca faydalanacaklardır. Bu uygulamadaki temel amacımız, şehrimizde toplu taşımayı vatandaşlarımız için basit ve güvenilir kılmaktır..." ifadelerini kullandı.