Türkiye'de yurt pazarı dev potansiyeliyle yatırımcısını bekliyor

Cushman & Wakefield Türkiye Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, Türkiye'de özel öğrenci yurtları için kurumsal yatırım pazarının henüz oldukça kısıtlı olduğuna dikkat çekerek, "Buna rağmen, yüksek potansiyel vadeden bir pazar ve yatırımcısını bekliyor..." dedi.

Türkiye'de yurt pazarı dev potansiyeliyle yatırımcısını bekliyor

Türkiye yurt pazarının dünyanın çok sayıda ülkesiyle kıyaslandığında yüksek bir gelişim potansiyeli içerdiğini söyleyen Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, özel yurtlar pazarındaki satın almaların çok az sayıda gerçekleştiğine dikkat çekti. Gönden, Türkiye'de özel öğrenci yurtları için kurumsal yatırım pazarının henüz oldukça kısıtlı olduğuna dikkat çekerek: "Buna karşın arz talep dengesi göz önünde bulundurulduğunda oldukça yüksek potansiyel vadeden bir pazar olduğunu ve yatırımcılarını beklediğini söyleyebilirim" ifadelerini kullandı

Türkiye öğrenci sayısında Avrupa'nın önünde
2009 -2016 yılları arasında Türkiye'de üniversite sayısının 133'ten 181'e, öğrenci sayısının ise 1.5 milyondan 3 milyona ulaştığını vurgulayan Gönden: "Bu anlamda Türkiye öğrenci sayısı açısından Avrupa’da lider konumda bulunurken 2,7 milyon ile Almanya ikinci, 2,4 milyon ile Fransa üçüncü sırada yer alıyor. Öğrenci sayısı yıllık %6 artış gösteren Türkiye ortalamasında İstanbul, 515 bini aşan öğrenci sayısıyla 380 bin öğrenci barındıran Londra’nın ise çok üzerinde yer alıyor." şeklinde konuştu. 

Türkiye'de özel yurt sayısı 160, yatak kapasitesi 112 bin
Gönden,  Türkiye'de yurt kapasitesinin yalnızca yüzde 17'sinin özel yurtlar tarafından temsil edildiğini ve ülk genelindeki 2 bin 160 özel yurdun yatak kapasitesinin ise 112 bini bulduğunu belirtti. Açıklamasında yüzde 17'lik dilimin dışında  kalan yurt kapasitesinin kamu kurumları tarafından işletildiğine de işaret eden Gönden: "Türkiye'de 1,5 milyon öğrencinin yurt talebi olduğunu ve bu talebe karşılık sadece 650 bin yatak kapasitesi bulunduğunu da belirtmeliyim." şeklinde konuştu.