Bakan Murat Kurum: Müteahhitlik için kriterler geliyor

Türkiye'de müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren girişimci sayısının artışının önemli problemlere yol açtığına işaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Sektörün sağlıklı büyümesi için önemli adımlar atacağız. Önüne gelen inşaat yapamayacak." dedi.

Bakan Murat Kurum: Müteahhitlik için kriterler geliyor

Türkiye'de faaliyet gösteren müteahhit sayısındaki artış ve mali yapısı yeterli olmayan firmaların yarattığı tahribat üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hareket geçmeye hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sektörde sağlıklı büyüme için problemin kaynağına inileceğini ve bu sayede önüne gelenin müteahhit olmasının engelleneceğini belirterek: "Finansman yapısı ve tecrübesi yeterli olmayan firmalar çok fazla." dedi. 

Mağduriyet yaratanlar

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e açıklamalarda bulunan Murat Kurum, finansman yapısı ve tecrübesi yeterli olmayan firmaların yarattığı tahribatın önüne geçmek için önemli adımlar atmaya hazırlandıklarını söyledi. Bu tip firmaların inşaatlarını tamamlayamadığını ve bunların yolda kalmasıyla vatandaşların da mağdur olduğunu söyleyen Kurum: "Ortaya konutzedeler çıkıyor. Bizler yapacağımız düzenlemelerle vatandaşların sorun yaşamasının önüne geçeceğiz. Aynı zamanda Türk ekonomisi çin büyük önem taşıyan inşaat sektöründe sağlıklı büyümenin yolunu açacağız." ifadelerini kullandı. 

Firmalara mali sınıflama geliyor

Bakan Murat Kurum, müteahhit firmaların mali güçleri ve iş bitirme gücüne göre bir sınıflama yapacaklarını belirterek: "Bir firma ruhsata başvurunca bakacağız. Bu işin üstesinde gelir mi gelemez mi, bunu araştıracağız. Bu süreci de ona göre yöneteceğiz" ifadelerini kullandı. 

Bakan Murat Kurum: Müteahhitlik için kriterler geliyor

Murat Kurum sel felaketi yaşayan Ordu ile ilgili ne dedi? Ayrıntılar için Karadeniz için stratejik eylem planı konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Türkiye'deki müteahhit sayısı 27 Avrupa ülkesinin 4 katı

Müteahhitlik sektörünün Türkiye'de babadan oğula aktarılan zanaat olarak aktarılan niteliği bugün görmezden gelinmesi imkansız  bir "müteahhit enflasyonu" olgusu doğurdu. Sektörün çatı kuruluşları "müteahhitlik" mesleğinin yasalarla düzenlenmesi yolunda ısrarlarını sürdürürken, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu -İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, ulaşılan düzeyin korkutucu boyutlarına bir kez dikkat çekti.

Avrupa'nın 27 ülkesinin 4 katı kadar müteahhit Türkiye'de

Finansal Kurumlar Birliği İstanbul Ticaret Merkezi Ege Salonu'nda gerçekleştirilen LEASING ve KOBİ'ler BİRLİKTE GÜÇLÜ YARINLARA konulu ve İnşaat Sektörüne Leasing Desteği alt başlıklı buluşmada söz alan  İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye'de 330 bin müteahhidin faaliyet gösterdiğini söyledi. Tellioğlu bu rakamı '27 Avrupa ülkesindeki müteahhit sayısının toplamının 4 katı kadar' olarak nitelendirerek: "Müteahhitlik yasasının acilen çıkması gerek..." dedi. Türkiye'de inşaat sektörünün karışık olduğunu, kentsel dönüşüm ise istenen noktalara ulaşılamadığını belirten Tellioğlu: "İnşaat sektörü yorgun. Destek gerekiyor..." ifadelerini kullandı.  Tellioğlu, Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren müteahhit sayısının fazlalığının sektörde konut stoku doğurduğuna da dikkat çekerek: "Makul kredilerle konut satışının önü açılmalı. Tapuda alıcıdan ve satıcıdan alınan verginin düşürülmesi gerekiyor.  Tapu harçları yüzde 1’e düşerse vatandaşta rahatlar. Ayrıca yabancı sermayenin de teşvik edilmesi lazım..." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de ve Avrupa'da müteahhit sayısı

Yayınlanan son verilere göre Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdüren müteahhit sayısı 330 bin seviyesinde. Böylesine önemli bir düzeyin, rekabet, fiyat, finansman ve teslim gibi kritik hususlarda baskı yaratmaya başladığını gösteren araştırmalar, sadece İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı müteahhit sayısını 60 bin olarak gösteriyor. Buna karşın Almanya'da müteahhit sayısı 3 bin 800, Avrupa'nın bütününde ise 20 bin ila 30 bin arasında farklılık gösteriyor.

Sektör temsilcileri müteahhitlik yasasını bekliyor

Mütehhit enflasyonunun yarattığı baskının sektörün geleceğini tehdit eder düzeye ulaştığına dikkat çeken sektör temsilcileri de faaliyetleri düzenleyen müteahhitlik yasasının gerekliliğine defalarca dikkat çekmişti. Sürecin doğru bir denetim mekanizmasıyla sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün de, sağlıklı denetim mekanizması ile "işini doğru yapmayanların" doğal seleksiyona uğrayacağını belirtmişti. Yenigün, iş tanımının doğru yapılması ve herkesin istediği gibi müteahhitlik mesleğini sürdürememesi gerektiğini de belirterek: "Biz Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, bu mesleğin tanımının yapılması için çalışmalar yapıyoruz. Nasıl herkes mühendis, avukat olamıyor, müteahhitlik de öyle olmalı. Kimseye müteahhitlik yapamazsın, diyemeyiz. Sadece işlerini iyi yapanlar yapsın, diyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Bakan Murat Kurum: Müteahhitlik için kriterler geliyor

Bağdat Caddesi'ni müteahhit enflasyonu vurdu... Ayrıntılar için Bağdat Caddesi Kentsel Dönüşümü konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

İflaslar kapıda

Geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili bir değerlendirme yapan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da, cebinde  parası olmadığı halde konut yapımına başlayan girişimcileri eleştirerek, işler yolunda gitmeyince sektörün bütününü tehdit eden bir manzarayla karşılaşıldığına dikkat çekmişti. Yılmaz, konunun acil biçimde düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu hatırlatarak: "Bu süreci doğru yönetmeliyiz. Aksi halde iflaslar olacak..:" ifadelerini kullanıştı.