Türkiye'den Gazprom'a Türk Akımı izni

Türkiye, Türk Akımı projesi kapsamında Gazprom şirketine, karasularında etüt çalışmalarını yürütmesi için gerekli izinleri verdi

Türkiye'den Gazprom'a Türk Akımı izni

Gazprom şirketi, Türk Akımı projesi kapsamında Türkiye karasularında etüt çalışması yapmak üzere gerekli izinlerin verildiğini açıkladı. 

Gazprom'dan Türk Akımı açıklaması
Açıklama Gazprom Başkanı Aleksey Miller'dan geldi. Şirketin Türkiye karasularında etüt çalışması yapmak için gerekli izimleri aldığını söyleyen Miller: "Türk partnerlerle operatif ve yapıcı bir işbirliği sürdürüyoruz. Türk Akımı harika bir tempoda ilerliyor. Çok önemli bir izin prosedürü daha aşıldı..." ifadelerini kullandı. 

Ekim ayında anlaşma imzalanabilir
Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, söz konusu iznin taraflar arasındaki imza açısından büyük bir önem taşıyacağını belirtmişti. Novak. "İnşaat ve Türk kara sularında, ekonomik bölgede etüt çalışmaları için gerekli izinlerin alınmasını bekliyor. Bu imzaların atılmasının ardından Ekim ayı içinde, hükümetler arası anlaşmanın imzalanması ve ilk etap için inşaat çalışmalarına başlanmasını planlıyoruz..." şeklinde konuşmuştu.