Türkiye'nin altyapısı 4.5G için uygun mu?

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türkiye'de fiber altyapının yeni teknolojiye hazır olmadığını açıkladı. Arıak, 4.5G bant genişliklerinin sağlıklı biçimde sağlanması için, fiber altyapısının 5-6 kat artırılması gerektiğini söyledi

Türkiye'nin altyapısı 4.5G için uygun mu?

Elektronik ve haberleşme alanında Türkiye'nin önde gelen gündem maddelerinden biri olan 4.5G ihalesine ilişkin TELKODER açıklamasında, Türkiye'nin mevcut fiber altyapısının bu teknolojiye uygun olmadığı vurgulandı. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, 4.5G teknolojisinin tam anlamıyla kullanılabilmesi için mevcut altyapının 5-6 kat artırılması gerektiğini belirterek, mevcut açığın da kısa sürede kapatılmasının olanaklı gözükmediğini söyledi. 

Fiber altyapı eksiğimiz var
Açıklamasında 4.5G teknolojisi için fiber altyapının olmazsa olmaz bir nitelik taşıdığını ve 4.5G ile ortaya çıkacak büyük kapasitenin taşınabilmesi için her baz istasyonunun fiber ile merkez santral bağlantısının da kurulmuş olması gerektiğini vurgulayan Arıak;

"Yeni ihale ile hali hazırda 65 bin civarında olan baz istasyonu sayısının da çok daha arması gerekli. Bu sebeple fiber şebekelerin yaygınlaşması da şarttır..." dedi.

TELKODER Yönetim kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, fiber şebekelerin yaygınlaşması için Geçiş Hakkı ve Tesis Paylaşımı gibi iki yol bulunduğu üzerinde de durarak:

"Bu yollarin ikisi de Türkiye'de verimli bir şekilde kullanılamadı. Geçiş Hakkı izni konusunda Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler beklenen sonuçları vermedi. Tesis Paylaşımı konusu da çok farklı bir durumda değil. " ifadelerini kullandı.. 

Türkiye'de fiber altyapı yatırımları
2015 yılında yayınlanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre ülkedeki fiber altyapı uzunluğu 250 bin 614 kilometre düzeyinde. Mevcut altyapının da 197 bin 262 kilometrelik önemli bir kısmı Türk Telekom'a ait... Geri kalan 53 bin 352 kilometrelik bölüm ise alternatif işletmeler arasında dağılıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verileri, son beş yılda fiber altyapılardaki yıllık artış hızını yüzde 23 olarak aktarırken, bu altyapı açığının kapatılmasında düşük bir hiz olarak görülüyor.