Türkiye'nin dev yapılarına Otis imzası

Türk gayrimenkul sektörünün en önemli projelerinden biri olan Finansbank Kristal Kule'nin asansör ve yürüyen merdiven altyapısı Otis tarafından kuruldu

Türkiye'nin dev yapılarına Otis imzası

Türkiye'nin en önemli asansör firmalarından olan Otis, Türkiye'nin dev projelerinin asansör ve yürüyen merdiven altyapılarını hazırlamayı sürdürüyor. Son olarak Finansbank Kristal Kule'nin hızlı ve asansör sistemini hazırlayan Otis, kullanıcılara 7 metreyi 1 saniyede katetme olanağı sunuyor.

Asansör sistemlerinde son nokta
Bu özelliğiyle Türkiye'nin en hızlı asansörü ünvanını elde eden ve Akıllı Yolcu Yönlendirme sistemi ile binadaki trafik akışın pratik biçimde sağlayan Otis'in Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, asansör sistemlerinde ulaşılan aşamayı, İstanbul'un kalbinde yer alan Kristal Kule projesinde hayata geçirdiklerini söyledi. İlk kez Levent 199'da kurulan ve 7 metreyi 1 saniyede kateden asansörlerin hizmete açıldığını belirten Aren:

"Yüksek binalardaki ulaşım yoğunluğunu önemli ölçüde rahatlatan yeni nesil asansör ve yürüyen merdiven ünitelerimizi; Türkiye’nin yanı sıra, başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere, Avrupa, ABD ve Avustralya’daki önemli projelere özel üretiyoruz” dedi.

Kristal Kule'ye Otis imzası
Dünyanın en iddialı gökdelenleri arasında gösterilen Kristal Kule'de toplam 26 asansör ve 6 yürüyen merdiven bulunuyor. Finansbank Genel Müdürlüğü'nün faaliyetlerini sürdürdüğü Kristal Kule ilki 35, ikincisi ise 12 katlı ofis binası ile bu binaları arsa boyunca birbirine bağlayan yapay podyum kapısında oluşuyor.

Kulenin üst kısmında saniyede 7 metrelik mesafe alan ve bin 600 kg taşıma kapasiteli 4, alt bölümde ise saniyede 3.5 metre yol alan 4 ünite yolcu asansörü bulunuyor. 

Firma Bilgisi: otis
Proje Bilgisi: Kristalkule