Türkiye'nin en uzun demiryolu projesinde çalışmalar devam ediyor

Tünel kazma makinesinin devreye girmesi ile hızlanan Türkiye'nin en uzun demiryolu projesinde çalışmalar devam ediyor

Türkiye'nin en uzun demiryolu projesinde çalışmalar devam ediyor

Tünel kazma makinesinin devreye girmesi ile hızlanan Türkiye'nin en uzun demiryolu projesinde çalışmalar devam ediyor. Ormaniye Bahçe ve Gaziantep Nurdağı ilçelerini bağlayacak ve her biri 10 bin 200 metrelik uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun demiryolu çift tüp geçidi olacak projede çalışmalar devam ediyor. 

TCDD tarafından yaptırılan Adana - Gaziantep - Malatya konvansiyonel hattı Bahçe - Nurdağ Varyantı ve Demiryolu Tünel Geçişi Projesi tamamlandığında mevcut demiryolu hattı 17 kilometre kısalmış olacak. 

Yüklenici firmanın şantiye şefi Hasan Çatlakkaya toplam 20 bin 400 metre tünel kazılacağını belirterek, '' Tünel kazma makinesi 1. tünelde kazılan alanların tamamına sekment döşeme işini tamamlayarak kazma çalışmalarına başladı. Makinenin özelliği gereği hem kazı yapıyor hem de kazılan yüzeye sekment betonlarını döşüyor. 560 metresi klasik yöntemle kazılan 2. tünelde ise 7,5 metre sekment döşeme işi tamamlandı. Tünel kazma makinesiyle günde ortalama 10 metre ilerleme sağlamayı planlıyoruz'' dedi. 

2018 yılı sonunda tamamlanacak

Toplam 193 milyon 253 bin liraya mal olması beklenen projenin 2018 Aralık ayında tamamlanması planlanıyor. 24 saat çalışmaların devam ettiği tünel inşaatında 20'si teknik personel 200 işçi çalışıyor.