Türkiye'nin ilk cami-cemevi projesine yıkım kararı

TBMM Başkanı Çiçek, Çalışma Bakanı Çelik ve Cem Vakfı Başkanı Doğan tarafından açılışı yapılan, Türkiye'nin cami-cemevi projesi için yıkım kararı çıktı.

Türkiye'nin ilk cami-cemevi projesine yıkım kararı

TBMM Başkanı Cemi Çiçek, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan tarafından açılışı yapılan, Türkiye'nin cami-cemevi projesinde inşaat tamamlanmadan yıkımlara başlandı. Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Karadağ, yıkım kararını doğrulayacak, binanın projeye uygun olmadığını söyledi.

Yıkım gerekçesi: Projeye aykırılık
3 Bin 264 metrekarelik alan içerisinde cami ve cemevini barındırıması beklenen projenin yıkım kararıyla ilgili bir açıklama yapan Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Karadağ, başvuruyu yapan kişilerin iskan almak için başvuru yaptıklarını belirterek:

Orayı yapanlar, iskan almak için bize başvurdular. Biz de baktık ki, mimariye aykırı yapılmış ve iskanı vermedik. Mimari projede minare yoktu. Minarenin yerine kule olması gerekiyor. O yüzden minare de yıkılmaya başlandı. Binayı projeye uygun hale getirirlerse biz de yeniden değerlendireceğiz.” dedi.

Proje hayaldi, artık zor
Karadağ, hazineye ait olan arazinin bundan böyle cami-cemevi olarak hizmet vermesinin çok zor gözüktüğünü belirten Karadağ: "Artık bir kültür merkezine mi dönüşür, yoksa hazine araziyi bize mi tahsis eder, bilemiyoruz..." ifadelerini kullandı.