Türkiye'nin ilk "çocuk sokağı" açıldı

Türkiye'nin ilk Çocuk Sokağı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın katıldığı bir törenle Esenler'de açıldı

Türkiye'nin ilk

Türkiye'nin ilk Çocuk Sokağı, Esenler'de açıldı. Açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Ayşenur İslam da katıldı. 

Her şey çocuklar için tasarlandı
Protokol üyeleri önce Çocuk Sokağı'nda çocuklarla halk arasında "Yağ Satarım Bal Satarım" olarak bilinen unutulmaya yüz tutmuş bu oyunu oynadılar. Çocuklarla eğlence dolu dakikalar geçiren protokol üyeleri, bowling oynayan çocuklara eşlik ettiler ve mendil kapmaca oynadılar. Bakan İslam ve beraberindekiler, Çocuk Sokağı'ndaki Esma Biltaci Anne Çocuk Merkezi'ni incelediler.

Program daha sonra Çocuk Sokağı ve Esma Biltaci Anne Çocuk Merkezi'nin açılış, Anne Üniversitesi'nin de mezuniyet töreniyle devam etti. Çocuk Sokağı'nı anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan tören, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Bir şehirde anneler gülerse, çocuklar gülerse o şehir güler çünkü şehrin geleceği çocuklarda, şehrin inşası da annelerdedir" diyerek söze başladı. "Bir çocuğun kendisini o şehrin ev sahibi olarak görmesi için ilk yapılması gereken şey, şehrin ona sunduğu imkanları arttırmaktır" diyen Göksu, "Eğer şehir sosyal, ekonomik ve kültürel olarak o çocuğu ne kadar kuşatırsa o çocuk da şehri kendi evinin geleceği olarak görür. O şehirde suç olmaz, o şehirde çocuklar özgüvenle büyür, geleceği ait tasarımda bulunabilir" şeklinde konuştu.

Çocuk Sokağı'nın bir başlangıç olduğunu belirten Göksu, Esenler'de bir Çocuk Mahallesi açacaklarını açıkladı. Göksu, "Bu sokak daha mütekâmil hâle gelecek. Ekim ayından itibaren Allah nasip ederse Çocuk Mahallesi açacağız. Bu mahalleyi trafiğe kapatıyoruz. Her eve bir otopark yaptık. İnsanlar araçlarını otoparka bırakacaklar. Mahalle komple çocuklarımıza ve yaşlılarımıza ait olacak" diye konuştu. Göksu, Esenler'i çocuk dostu bir şehir haline getireceklerini sözlerine ekledi. Göksu, Anne Üniversitesi mezunlarını da tebrik ederek yakın zamanda Baba Üniversitesi açacaklarının müjdesini verdi.