Türkiye’nin ilk ekolojik köyü: Artvin Avcala

Türkiye’nin ilk ekolojik gençlik köyü Artvin’in Avcala Yaylası’nda kuruluyor. Gençlerin yılın her zamanında gideceği, kendi mahsulünü yetiştirebileceği, kendi evlerini ve eğitim merkezlerini de inşa edebilecekleri ekolojik köy, Youthlympic tarafından gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin ilk ekolojik köyü: Artvin Avcala

Youthlympic ekibinin çalışma alanı ekoloji, spor ve gençlik olduğundan dolayı, ortaya bu üçünü içeren bir proje çıkıyor. Proje aslında Erasmus Gençlik Değişimi Programı altında oluşmuş ve Ulusal Ajans tarafından birinci sırada kabul edilmiş. Gençlerin kendilerini geliştirebileceği, yılın her anında kalabileceği, kendi mahsulünü üretip kendi evini yapabileceği, yeni projeler geliştirebileceği ve farklı kültürlerden insanlarla tanışabileceği bir köy olarak hayata geçiyor. Artvin ekolojik gençlik köyü Youthlympic tarafından yapılan spor etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Üniversiteden mezun olan bir genç bu köyde yapılacak yüzlerce eğitime katılabilir, ulusal ve uluslar arası projelerde yer alabilir, organik beslenebilir, tarla sürebilir ve farklı iş alanları keşfedebilir.
 

Türkiye’nin ilk ekolojik köyü: Artvin Avcala

15 – 26 Haziran’da 8 ülkeden 42 genç geliyor
Kısa vadede herhangi bir turistik tesis olma amacı gütmeyen projenin ilk faaliyet sürecinden sonra raporlama dönemi olacak. Ardından da büyük bir alana yapılması planlanan 4 ana bölümden oluşacak Artvin ekolojik köyünün  kurulumuna başlanacak. 15 – 26 Haziran tarihleri arasında proje faaliyete başlayacak. BU tarihler arasında 8 ülkeden 42 genç Avcala Yaylası’na gelecek. Bu tarihler arasında; ekoloji, sürdürülebilir doğal yaşam, doğada hayatta kalma, eko mimarlık, eko girişim ve spor alanlarında atölyeler düzenlenecek. Katılımcılara tahta yük paletleri ile nasıl ev inşa edileceği öğretilecek. Eğitimlerin sonunda iş güvenliği tedbirleri de alındıktan sonra model evler yapılacak.

Youthlympic nedir?
Youthlympic, sosyal fayda odaklı yaratıcı spor etkinlikleri düzenliyor.  Bu konuda kırsal bölgelerde gençlere ve bölge halkına ekolojik sürdürülebilir yaşam konusunda destek veriyor. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda yaratıcı spor etkinlikleri düzenliyor ve bunları organize ediyor. Sosyal işletme yapısında faaliyet gösteren Youthlympic  kırsal bölgelerin kalkınmasını amaçlayan  etkinlikler ve projeler gerçekleştiriyor.