Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı için geri sayım

Üsküdar-Çekmeköy arasında hizmet verecek Türkiye'nin ilk "sürücüsüz metro hattı", en geç yıl sonuna kadar hizmete açılacak

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı için geri sayım

Türkiye'de ilk kez uygulanacak bir yöntem olan"sürücüsüz metro" için geri sayım başladı. Yıl sonunda hizmete alınması beklenen hat, Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe ve Çekmeköy güzergahında hizmet verecek. 

 

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı için geri sayım

Türkiye'de bir ilk: Sürücüsüz metro geliyor
İstanbul'un ikinci metro hattı olma özelliği taşıyacak olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy hizmetinde, aynı zamanda "Peron Kapı" sistemine de yer verilecek. Sistem otomatik biçimde kendini park edebilme özelliğine sahip vagonlardan oluşacak.

Yolcular en ön sırada oturabilecek
Yeni metrolarda sürücü kabini bulunmayacağı için yolcular en önde tüneli seyretme şansına sahip olabilecek ve vagonlar merkezi sistem ile uzaktan izlenebilecek. Yeni metro donanımında ayrıca engelli vatandaşların hiç bir yardım almadan seyahat edebilmeleri için de gerekli tüm düzenlemeler yapılacak.

 

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı için geri sayım

 

Hat üç ilçeye hizmet verecek
Bu yıl sonunda hizmete alınması beklenen yeni metro hattı üç ilçeden geçecek. Toplam 16 istasyona yer verilecek olan hat, şehrin önemli bir ulaşım açığını dolduracak. Hattın tamamlanmasıyla birlikte Çekmeköy'den Üsküdar'a 24 dakikada, entegre sistem ile de Kartal'a 59 dakika ve Yenikapı'ya da 36 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Hattın hizmete girmesinin ardından Olimpiyat Stadyumuna ulaşım da 78 dakika olacak. 

Üsküdar-Çekmeköy hattı durakları
Hat üzerinde yer alacak olan durakların isimleri ise şöyle olacak: Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe...