Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Üsküdar-Sancaktepe

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Üsküdar-Sancaktepe metrosunda çalışmalar devam ediyor

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Üsküdar-Sancaktepe

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Üsküdar-Sancaktepe metrosunda çalışmalar devam ediyor. Trafiğin rahatlaması amacı ile yapılan metro hatlarında araç ve yaya trafiğinin engellenmemesi için inşaat çalışmaları özenle yapılıyor. 

Bu yılın sonunda hizmete açılması planlanan Üsküdar-Sancaktepe metro hattı ile yolculuk süresi 24 dakikaya inecek. 20 kilometreden oluşan metro hattında 16 adet istasyon bulunuyor. Hattın 2 bin 750 metresi ise tünelden oluşacak. 

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı 

Sürücüsüz ve otomatik sistem ile kendini park etme özelliğine sahip olacak olan Üsküdar-Sancaktepe metrosu hattı için dünyadaki en yeni teknoloji kullanılacak. Metro hattında sürücü kapini olmadığı için yolcular tünelleri izleyerek seyahat edebilecek. Vagon içleri ve istasyonlar kamera ile takip edilecek. Vatandaşların güvenliğinin sağlanması için ise peron kapı sistemi kullanılacak. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı tamamlandığında yolcular Ümraniye'ye 125 dakika, Üsküdar'a 24 dakika, Yenikapı'ya 36 dakika, Levent'e 55 dakika, Atatürk Havalimanı'na ise 71 dakikada gidebilecek. 

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı durakları

Dört ilçeden geçecek olan Üsküdar-Sancaktepe metro hattı istasyonları şöyle; 

* Üsküdar
* Fıstıkağacı
* Bağlarbaşı
* Altunizde
* Kısıklı
* Libadiye 
* Çarşı
* Ümraniye
* Çakmak
* Ihlamurkuyu
* Altınşehir
* Lise
* Dudullu
* Toplu Konutlar
* Çekmeköy
* Sancaktepe