Türkiye'nin ilk teknoloji köyü kuruluyor

Türkiye'nin ilk teknoloji köyü Aydın Kasaplar Köyü'nde kurulacak.

Türkiye'nin ilk teknoloji köyü kuruluyor

Türkiye'nin ilk teknoloji köyü Aydın Kasaplar Köyü'nde kurulacak. Yaşar Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin tasarımları ile hayat bulacak olan teknoloji köyü projesi Yaşar Üniversitesi, Vodafone, Tarım Bilincini Geliştirme Derneği (TABİDER) ve Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. işbirliğinde yürütülecek. 

Teknoloji kullanılarak tarımsal kalkınmanın sağlanacağı köyde, droneler ile toprak yüzeyinin ölçümü yapılırken, sensörler ile akıllı telefonlara aktarılan verilerle tarlalar takip edilebilecek. Tarımsal üretim, tarımsal sulamada yüzde 20 ve hayvancılık maliyetlerinde yüzde 22 tasarruf sağlayacak olan teknoloji köyünde ziyaret edecek olan çiftçilere de eğitim verilecek. 

39 bin hektar tarım alanının verimli kullanılması için başlatılan proje ile, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin her noktasında kullanılan cihazlar akıllı hale getirilecek. Tarımsal alandaki faaliyetlerin tamamı, otomasyon sistemleri ve ölçümler cep telefonları üzerinden yönetilebilecek. 

Çocuklar, gençler ve kadınlar için eğitim programlarının da açılacağı köyde, günlük süt üretim miktarından, tavuk yumurtalarının ağırlığına, hava durumundan tarla makinalarının yakıt seviyelerine kadar tüm veriler çiftçilerin akıllı telefonlarından kontrol edilecek. 

Aydın Kasaplar Köyü'nde hayata geçirilecek olan projenin ikinci yılından itibaren hane başına 40 bin TL gelir artışı yaşanmasıyla aileler çiftliğe özendirilecek ve köyden kente göçün önüne geçilmiş olacak. Tasarlanan akıllı köy, Türkiye'nin her yerinden gelecek olan çiftçileri de misafir edecek şekilde tasarlandı.