Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike

2016 yılının ilk 5 ayında tarihin en yüksek sıcaklık ölçümlerini değerlendiren uzmanlar, küresel ısınmanın en çok etkileneceği ülkeler listesinin başına Türkiye'yi yerleştiriyor

Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike

2016 yılının ilk 5 ayında, tarihin en yüksek sıcaklıklarını ölçen NASA verilerini yorumlayan uzmanlar, küresel ısınmanın en çok etkileneceği ülkeler listesinin başına Türkiye'yi yerleştiriyor. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Levent Kurnaz, Türkiye'nin tüm gücüyle küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için çalışması gerektiğini söyledi.

Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike: Küresel ısınma
Küresel ısınmanın etkilerinin her geçen sene kendini daha fazla hissettirdiğini ve her geçen senenin öncekine kıyasla daha yüksek sıcaklıklara sahne olacağını söyleyen Prof. Kurnaz, Türkiye'yi iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler listesinin başında geldiğini söyledi. Kurnaz, başta kuraklığa karşı su kaynaklarının yönetimi olmak üzere, tarım ve sel ihtimalinin olduğu yerlerdeki yapılaşmaya dek tedbir politikalarının hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekerek:

 

Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike

 

"Türkiye ciddi olarak konsantrasyonunu iklim değişikliğinin etkilerinden çok zarar görmemeye harcaması gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Isınan atmosfer ve enerji yüklemesi
Küresel ısınma ölçümlerinin 10 senelik bazda ele alınması ile "senelik bazda serinlik" hissedilse dahi bütüncül bazda bir önceki periyoda kıyasla daha yüksek bir sıcaklığın ölçümlendiğini söyleyen Kurnaz, küresel ısınma nedeniyle atmosferin daha sıcak olduğunu ve daha fazla enerjisi bulunduğunu vurguladı. Kurnaz, hortum, sel ve uzun süren kuraklıkların da küresel ısınmanın bir sonucu olarak değerlendirilebileceğini belirtti. 

 

Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike