Türkler balkondan uzaklaşıyor

Emlak ve marketing şirketlerinin yaptığı araştırmalarda Türkler'in yüzde 80'i balkondan vazgeçmeyeceğini söylese de balkon kültürü sona eriyor

Türkler balkondan uzaklaşıyor

Emlak ve marketing şirketlerinin yaptığı araştırmalarda Türkler'in yüzde 80'i balkondan vazgeçmeyeceğini söylese de balkon kültürü sona eriyor. Yeni yapılarda balkonlar yerine çıkıntılar yapılıyor. 

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar’a göre, Türkler’i balkondan uzaklaştıran beş ana neden var. Komşuluğun bitmesi, tv, internet ve artan sıcaklar yüzünden eve kapanmamız, mahremiyet, imar yönetmeliklerindeki değişiklikler. İşte Türkler'i balkondan uzaklaştıran 5 neden...

Komşuluk bitti 

Şehir hayatının sonucu olarak insani ilişkilerin de azalmasıyla komşuluk ilişkileri yavaş yavaş ölüyor. İnsanlar birbirlerine karşı yabancılaşmakta. Artık aynı apartmanda oturan insanlar bile neredeyse birbirlerini tanımıyor. Yan dairede, yan balkonda kimin oturduğunu bile bilmiyoruz. Bu yabancılaşma balkon muhabbetini de bitirdi.

Türkler balkondan uzaklaşıyor

Sıcaklar yüzünden içeri kapanmak 

İçeri kapanmamızda televizyon kültürünün ve internete olan bağımlılığımızın da etkisi büyük. Artık balkonlara masalar kurulmuyor, televizyonlar taşınmıyor, günün büyük bölümü içeride geçiyor. 

Mahremiyet

Evinin balkonu olsa bile insanları balkondan soğutan en önemli nedenlerden biri de mahremiyet. Binaların yönetmelikte belirtilen minimum mesafelerde tutularak 4-5 metre yakınlıkta yapılması mahremiyeti zedeledi. Bu hassasiyet insanları balkondan uzaklaştırdı. Binaların yakın olması nedeniyle mekân masuniyetleri kalmadığı için camın arkasına perde koyma ihtiyacı hissediliyor. Komşu binadan kolayca seyredilen ve konuşmaların duyulduğu bir balkonda kimse oturmak istemiyor.

İmar Yönetmelikleri 

Son 10 yıldaki imar uygulamaları nedeniyle balkonlar azaldı, küçüldü nerdeyse yok oldu. Birçok imar uygulamasında balkonun dairenin metrekaresinden sayılması balkonları bitirdi.Fransız balkon modelleri son dönemlerde inşaat sektöründe en çok tercih edilen balkon modelleri içerisinde yer alıyor. Bu tür balkonlar komşularla, mahalleyle iletişim kurmayı zorlaştırıyor. 40 santimlik alana masa atıp yemek yeme, kitap okuma imkanı da yok.