Türklerden Irak’a 150 milyon dolarlık yatırım

Marmara Mühendislik Yapı, Irak Kerbela’da toplam değeri 150 milyon dolar olan Durrat Kerbela projesine başladı

Türklerden Irak’a 150 milyon dolarlık yatırım

6 Ekim 2012
Irak’ın yeniden yapılanmasında büyük rol üstlenen Türkler projelerine bir yenisini daha ekledi.Marmara Mühendislik Yapı, Irak Kerbela’da toplam değeri 150 milyon dolar olan Durrat Kerbela projesine başladı
Irak’ın Kerbela şehrinin en büyük projesi Durrat Kerbela projesinin temeli atıldı. Projenin temel atma törenine Irak Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Ali Al Debbak, Yatırım Bakanı Sami Elaneci, Kerbela Valisi Amalleddin Elhır yanı sıra Türkiye’den Marmara İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, iş adamı Halis Kahraman ve çok sayıda Iraklı yetkili katıldı. Törende konuşma yapan Irak Yatırım Bakanı Sami Elaneci, ülke genelinde çok sayıda projenin devam ettiğini belirterek, ülkede uzun yıllardan beri yeni konut inşa edilemediğinden dolayı, konut ihtiyacının oldukça yüksek seviyede olduğunu vurguladı.
Durrat Kerbela’nın çok özel bir proje olduğunu ifade eden Elaneci, “Bu sadece bir konut projesi değildir. İçinde okullar, camiler, sosyal tesisleri olan küçük bir şehirdir. Yapıldığı yer ise sıradan bir yer değil kutsal toprakların üzerindedir. Şehitlerin efendisi Hz. Hüseyin’ in yattığı şehirdir” diye konuştu.

Konuttan AVM’ye, okuldan sosyal tesise karma bir proje
Marmara Mühendislik Yapı’nın inşa ettiği Durrat Kerbela projesi 660 bin metrekarelik alanda 1260 villa, 3 okul, 2 cami, spor tesisleri, alışveriş merkezi ve sosyal tesislerden oluşuyor. 150 milyon dolar yatırım değerine sahip olan Durrat Kerbela projesinin 3 yılda tamamlanması planlanıyor. Tamamlandığında Kerbela Şehri’nin çehresini değiştirmesi beklenen projenin ardından bölgede yeni projelerin de yapılması bekleniyor.

Yatırımcılar gelip, Irak’da yatırım yapsın
Irak’ta gerek Bağdat, gerekse Basra’daki tüm projelerin çok katlı konut projesi olmasına rağmen Durrat Kerbela’nın müstakil evlerden oluştuğuna işaret eden Elaneci, şunları söyledi:
“Bu durum projeye farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Bu işin başarısı bizim başarımızdır. Biz bütün firmaları davet ediyoruz, gelsinler Irak’ta iş yapsınlar. Genç bir ülkeyiz, kalkınma zemini müsait, yeraltı kaynaklarımız fazla, devlet bütçesi her geçen gün büyüyor. Bu proje yeni Kerbela sayılır, eski şehrin yanında yeni bir şehir kuruluyor. Modern bir şehir ve hakikaten güzel bir başlangıç. Bu başarının devamını arzu ederiz, herhangi bir olumsuzlukta biz yardıma hazırız yeter ki isteyin.”

Kerbela Valisi Amalleddin Elhır ise, Durrat Kerbela’nın ilk olması nedeniyle büyük bir önem taşıdığının altını çizerek, “Irak’ın başka projelere de ihtiyacı var ve bunları gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. İster Kerbela Grubu olsun, ister Marmara Yapı A.Ş, bu iki müessese birleşip, işbirliği içinde çalışırlarsa başarılı bir işe imza atacakları kesindir. Bizim iş ahlakı olan dürüst ve çalışkan herkese kapımız açıktır” dedi. Irak Başbakan Yardımcısı Ali Al Debbak da, “Marmara Yapı A.Ş ile başlattığımız bu projenin başarılı olacağına güvenimiz tamdır” diye konuştu.