Türkmenistan hükümetinden halka bedava arsa

Türkmenistan’da hükümet oldukça ilginç bir uygulama başlattı. Buna göre hükümet, 35 bin 671 hektar arsayı konut yapmak amacıyla vatandaşlara ücretsiz dağıtacak

Türkmenistan hükümetinden halka bedava arsa

25 Şubat 2014/ emlakwebtv
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un Türkmen vatandaşlarına konut yapmak amacıyla 35 bin 671 hektar arsa dağıtılacağı açıklandı. Valiler tarafından arsa dağıtımına ilişkin sunulan projeyi değerlendiren Devlet Başkanı Berdimuhamedov, projeyi onayladı.

Ücretsiz dağıtılan arsalara yapılması öngörülen konutların modern olması gerektiğine dikkat çeken Türkmen lider Berdimuhamedov, yeni yerleşim birimlerinin altyapısının da eksiksiz tamamlanması gerektiğini ifade etti.
Berdimuhamedov söz konusu yerleşimlerde okul, sağlık ocağı, kültür evi gibi tesislerin de inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni evli çiftlere aile başına 1.6 veya 2.4 dönüm arsa verileceği belirtilirken, proje kapsamında konut inşa edecek olan vatandaşların uzun vadeli kredilerden faydalanabileceği belirtildi. Böyle bir proje ülke genelinde son olarak 1993 yılında uygulanmıştı.