TÜSİAD: 'Sorumlular cezalandırılsın'

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, son dönemlerde ülke gündemine oturan maden kazalarına ilişkin yaptığı açıklamada: 'Sorumluların bulunup cezalandırılması, kamuoyunu rahatlatacaktır.' dedi

TÜSİAD: 'Sorumlular cezalandırılsın'

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, son dönemlerde ülke gündemine oturan maden kazalarına ilişkin yaptığı açıklamada: 'Sorumluların bulunup cezalandırılması, kamuoyununun vicdanının rahatlatılması açısından son derece önemlidir.' dedi.

Devletten daha etkin denetim bekliyoruz
Yanındaki heyet ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Haluk Dinçer, özellikle iş kazaları hususunda devletten çok daha etkin bir denetleme beklediklerini söyledi. İstatistiklere bakıldığında Türkiye'nin en önde gelen ülkeler arasında yer aldığını açıklayan Dinçer: 'Serbest piyasa ekonomilerinde devletin rolü çok net. Devlet, düzenleyici ve denetleyici olacak. Bize göre devlet düzenleyici tarafında önemli bir eksiklik olmadığını düşünüyoruz ama denetleme tarafında eksiklikler olduğunu görüyoruz. Bazı sektörlerde denetimin yetersiz kaldığını görüyoruz. Devletten, daha etkili bir denetim bekliyoruz. Bir taraftan da bir zihniyet sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Kazaları incelediğimizde çoğu kazada, ihmal olduğunu görüyoruz. Burada yapılması gereken, bir seferberlik gerekiyor. eğitim konusunda, bilinçlendirme konusunda, deneyim ve bilginin paylaşılması konusunda ciddi çaba sarf edilmesi gerekiyor. Devletin daha etkin bir denetim yapması gerekiyor. Diğer taraftan da başarılı uygulamalar da mutlaka ödüllendirilmeli.' şeklinde konuştu.

Sorumlular bulunup cezalandırılmalı
Yaşanan kazaların ardından sorumlu kişi ve kurumların saptanıp cezalandırılmasının kamuoyunun vicdanının rahatlaması açısından son derece önemli olduğunu belirten Dinçer: 'Bu hususta gerekli güvenin tesis edilmesi büyük önem taşıyor.' dedi.