Tutulmayan sözlerin gölgesinde: Paris İklim Zirvesi

Paris İklim Zirvesi, küresel ısınma başta olmak üzere iklim ve çevre sorunlarını çözme yolunda verdikleri sözleri bir türlü tutmaya yanaşmayan 150 ülke liderinin katılımıyla başladı

Tutulmayan sözlerin gölgesinde: Paris İklim Zirvesi

Dünya ikliminin bozulması ve üst üste gelen çevre felaketlerinin yaratıcısı 150ülke, Paris'te toplanan İklim Zirvesi için bir araya geldi. Geçtiğimiz hafta yaşanan IŞİD saldırılarının yarattığı şok ve üst düzey önlemler nedeniyle, İklim Yürüyüşü'nün yasaklandığı etkinlik, Dünya İklimi'nin korunmasına yönelik girişim ve eylemlere sahne oldu. Dünyanın en önemli kentleri, bozulan iklim ve çevre sorunlarına tepki gösteren eylemlere tanık oldu.

Tutulmayan sözlerin gölgesinde: Paris İklim Zirvesi

Terör korkusu ve bir Dünya sorunu
En önemli gündem maddesi küresel sera gazı emisyonlarının azaltılması ve iklim değişiklik tehdidini önleme olarak belirlenen konferans, dünyanın en önemli ülkelerinin olası bir küresel anlaşma sağlayabilme yolundaki iradelerini de sınandığı bir merkez olacak. Dünya İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine imza atmış ülkeler, 30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında devam edecek konferansta yeni bir sözleşme hususunda görüşmeler yürütecek. 

Küresel ısınma kaç derece olacak?
Paris İklim Konferansı'nda temel çerçeve, küresel ısınmanın iki derecenin altına düşürülmesi yönündeki bilim adamı önerileriyle belirlenecek. G7 olarak belirlenen, ABD; İngiltere, Almanya, Japonya, Kanada, İtalya ve Fransa'nın bu hususta mütabakata vardığı ancak, genel bir mütabaka ulaşmanın pek de kolay olmayacağı belirtiliyor. Zira genel görüş, ısınmanın üç derece ile sınırlandırılması yönünde. 

Tutulmayan sözlerin gölgesinde: Paris İklim Zirvesi

20 yıldan bugüne verilmeyen sözler ve bundan sonra umudu
ABD, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Çin gibi dev ekonomilerin sera gazı emisyonunu azaltmaya yönelik bugüne dek yerine getirmedikleri vaatlerini yinelemeleri beklenen İklim Konferansı, yine de yarın için büyük bir umut taşıyor. Zira AB ülkeleri 2030 yılına kadar emisyonlarını yüzde 40 oranında, ABD ise 2025'e kadar yüzde 26-28 düzeyinde azaltmayı vaat etmişti.