Tuzla havaray hattı güzergahı

Tuzla’ya yapılacak havaray projesinin ihalesi gerçekleştirildi. Peki Tuzla havaray hattı güzergahı nasıl olacak, inşaat ne zaman başlayacak dersiniz?

Tuzla havaray hattı güzergahı

D-100 Karayolu ile Tuzla sahili arasında hayata geçirilecek Tuzla havaray projesinin ihalesi yapıldı. Sonucun komisyon incelemesinden sonra açıklanacağı ihalede en yüksek teklifi 777 bin 725 TL ile Grontmij Ab verirken; en düşük teklifi ise 372 bin 500 TL ile Kmg Proje Mühendislik Müşavirlik verdi. Peki Tuzla havaray hattının güzergahı nasıl olacak dersiniz?

İşe başlama tarihinden itibaren 240 gün içinde hizmete alınması planlanan Tuzla havaray hattı, Tuzla Belediyesi'nden başlayarak sırasıyla şu şekilde ilerleyecek; Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale spor Kompleksi'nin ardından Vatan Caddesi'ne, oradan da Piyade Okulu Lojmanları'ndan Şehitler Caddesi'ne uzanarak sahile ulaşmış olacak. Havaray hattının Tuzla'ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro, sahilde yapılması planlanan ve yılda 25 milyon ziyaretçi gelmesi öngörülen Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak.

5 kilometrelik havaray
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) kentte hayata geçirmeyi hedeflediği 8 havaray projesinden biri olan Tuzla havaray hattı, toplamda 5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. Projenin yaklaşık maliyeti ise 661 bin 55 TL olarak açıklanmıştı.