Tuzla havaray hattı ihalesinde neler oldu?

Tuzla havaray hattı ihalesi yapıldı. Peki ihalede kim ne kadar teklif verdi?

Tuzla havaray hattı ihalesinde neler oldu?

İstanbul'a yapılacak havaray projelerinden biri olan Tuzla havaray hattının ihalesi gerçekleştirildi. Toplamda 5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak projenin ihalesinde 11 başvuru yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Merter Ek Hizmet Binası'nda kapalı zarf usulüyle yapılan ihalede en düşük teklif veren firma 372 bin 500 TL ile Kmg Proje Mühendislik Müşavirlik Bilş. Tekn. Ltd. Şti olurken; en yüksek teklifi veren firma da 777 bin 725 TL ile Grontmij Ab oldu. Komisyon önümüzdeki günlerde yapacağı detaylı incelemenin ardından ihalenin kime verileceğini açıklayacak.

Tuzla havaray hattı güzergahı
Tuzla Belediyesi önünden başlayacak Tuzla havaray hattı güzergahı sırasıyla; Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale Spor Kompleksi'nin ardından Vatan Caddesi'ne, oradan da Piyade Okulu Lojmanları'ndan Şehitler Caddesi'ne uzanarak sahile ulaşmış olacak. Havaray hattının Tuzla'ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro, sahilde yapılması planlanan ve yılda 25 milyon ziyaretçi gelmesi öngörülen Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak.

Havaray nedir?
Havadan giden tramvay olan havaraylar, Avrupa ülkelerinin yanı sıra özellikle Japonya ve Çin'de yaygın olarak kullanılıyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu hatların duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'de özellikle raylı sistemin mümkün olmadığı alanlarda havarayla ulaşımı sağlamak için çalışmaları başlattı.